statystyki

Likwidacja użytkowania wieczystego: Zła wiadomość dla rynku nieruchomości

autor: Jacek Kosiński19.06.2018, 16:00
Trwające prace rządowe nad projektem nie pozwalają na jego pełną ocenę – wiele rozwiązań może jeszcze ulec zmianie na kolejnych etapach. Jednak przedstawienie kolejnej wersji dokumentu należy uznać co najmniej za niepokojący sygnał dla całego rynku nieruchomości.

Trwające prace rządowe nad projektem nie pozwalają na jego pełną ocenę – wiele rozwiązań może jeszcze ulec zmianie na kolejnych etapach. Jednak przedstawienie kolejnej wersji dokumentu należy uznać co najmniej za niepokojący sygnał dla całego rynku nieruchomości.źródło: ShutterStock

Trwające już blisko dwa lata prace nad projektem ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność nabrały tempa. Planowane zmiany od początku wzbudzały spore kontrowersje na rynku nieruchomości.

 W ostatni piątek resort inwestycji i rozwoju przedstawił najnowszą wersję aktu, który przewiduje likwidację użytkowania wieczystego w odniesieniu do budownictwa mieszkaniowego. Wcześniej wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń w jednym z wywiadów stwierdził, że użytkowanie wieczyste jest „reliktem PRL i czas z nim skończyć”. Rzeczywiście rozwiązanie to zostało wprowadzone w okresie Polski Ludowej, jednak na gruncie europejskich systemów prawnych nie jest ewenementem. Stąd podstawowe pytanie brzmi: skoro w różnych krajach obowiązują konstrukcje podobne do użytkowania wieczystego, to dlaczego w Polsce chce się je znacząco ograniczyć?

Specyficzna jest tylko nazwa

Określenie „użytkowanie wieczyste” występuje jedynie w polskim systemie, jednak dużo ważniejsza jest treść tego prawa, a ta z kolei pokrywa się z rozwiązaniami znanymi już w prawie rzymskim, a współcześnie w wielu systemach prawnych. A więc z dyskusji nad użytkowaniem wieczystym należy skupiać się na treści, a nie nazwie „rodem z PRL”. Przypomnijmy, że zgodnie z kodeksem cywilnym jedynie grunty będące własnością Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, położone co do zasady w miastach, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste – w ramach umowy użytkownik zyskuje prawo wyłącznego korzystania z gruntu i w tych granicach może nim rozporządzać. Grunty oddaje się w użytkowanie wieczyste na 99 lat, a użytkownik może wznieść na nich budynki stanowiące jego własność. Ponadto przez cały okres użytkowania wieczystego użytkownik zobowiązany jest ponosić opłatę roczną. Jednak przysługująca wieczystemu użytkownikowi własność budynków i urządzeń nie jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym. Skutki takiego stanu rzeczy są wielorakie. Przykładowo wyodrębnienie lokali znajdujących się w budynku położonym na użytkowanym wieczyście gruncie powoduje sytuacje, w której powstają trzy ze sobą związane prawa: własności lokalu, współwłasności części wspólnych budynku oraz współużytkowania wieczystego gruntu.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ???(2018-06-26 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo uzytkowania wieczystego ,wnioskujac na podstawie analizy ogloszen rynku nieruchomosciowego, chyba nie jest darmo i ,zdaje sie, nie bylo; w zamianach tez zazwyczaj uwzgledniane sa doplaty,jesli wystepuje roznica w wartosci przedmiotow podlegajacych.. itd.Likwidacja,relikt (...), czas z nim skonczyc.No,ciekawe...czy pomyslotworcy juz skonczyli likwidacje swoich reliktow?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie