statystyki

Samorządy skarżą się Radzie Europy na PiS. Chodzi o cięcia w wynagrodzeniach i marginalizowanie ich roli

autor: Tomasz Żółciak28.05.2018, 07:52; Aktualizacja: 28.05.2018, 08:22
Wnioski z wizyty w Polsce posłużą do przygotowania projektu rezolucji, która trafi do akceptacji ambasadorów pozostałych państw członkowskich RE

Wnioski z wizyty w Polsce posłużą do przygotowania projektu rezolucji, która trafi do akceptacji ambasadorów pozostałych państw członkowskich REźródło: ShutterStock

Cięcia w wynagrodzeniach, nakładanie kolejnych zadań bez źródeł finansowania. Lokalni włodarze mają dość i chcą zaalarmować Radę Europy o tym, jak PiS marginalizuje ich rolę. To może jeszcze bardziej skomplikować i tak trudne relacje Polski z Brukselą.

W sporze na linii Polska – Unia pojawia się nowy element. Jak dowiedział się DGP, 5–7 czerwca Polskę odwiedzi delegacja Rady Europy. Celem jest sprawdzenie, czy państwa sygnatariusze przestrzegają zapisów Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. W planach są spotkania ze stroną samorządową, przedstawicielami parlamentu, rządu oraz – niewykluczone – Pałacu Prezydenckiego.

Samorządowcy zamierzają wykorzystać okazję, by umiędzynarodowić problem swoich pensji i ich cięcia przez PiS. – Jesteśmy o tę kwestię pytani wprost przez przedstawicieli Rady Europy – mówi Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich RP.

Ale wynagrodzenia to niejedyny problem. – Zwrócimy też uwagę na sprawę postępującej recentralizacji państwa, przekazywania kolejnych zadań bez odpowiednich środków finansowych i marginalizowania roli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w procesie stanowienia prawa – dodaje Świętalski.

Wnioski z wizyty w Polsce posłużą do przygotowania projektu rezolucji, która trafi do akceptacji ambasadorów pozostałych państw członkowskich RE. Dokument zostanie przedstawiony na sesji plenarnej. Jeżeli rezolucja będzie niekorzystna dla Polski, przedstawiciel polskiego rządu będzie musiał na europejskim forum udzielać wyjaśnień. Może więc powstać analogiczna sytuacja do tej, w której w styczniu 2016 r. premier Beata Szydło broniła w Parlamencie Europejskim stanu praworządności w Polsce. W grę wchodzi – ale w ostateczności – wykluczenie z Rady Europy lub zawieszenie w prawach członka, jeśli okaże się, że Polska poważnie naruszyła Europejską Kartę Samorządu Lokalnego. – To zrównałoby nas z Białorusią – mówią samorządowcy.

Nasi rozmówcy zwracają uwagę na to, że jednym z długoletnich członków Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych RE jest Karl-Heinz Lambertz (Partia Europejskich Socjalistów), który jednocześnie przewodniczy innemu gremium – Komitetowi Regionów, czyli organowi doradczemu Unii Europejskiej skupiającemu samorządowców z całej Wspólnoty. Nietrudno więc o to, by negatywne informacje o relacjach rząd – samorząd trafiły np. do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i tym samym utrudniły negocjacje Polski z Komisją w sprawie oceny stanu praworządności w naszym kraju.

– Bruksela bierze pod uwagę opinie Komisji Weneckiej [organ doradczy Rady Europy – red.], więc Frans Timmermans może zyskać kolejne argumenty – przestrzega prof. Bogdan Góralczyk z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Eksperci są jednak w tej sprawie podzieleni. Z kolei działacze PiS komentują ją krótko: to kolejny donos do zagranicznych instytucji.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • Targowica przegra w wyborach ?(2018-05-28 08:19) Zgłoś naruszenie 1410

  RE zapłaci im więcej, ile kosztuje targowica?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tonący brzydko się chwyta(2018-05-28 10:27) Zgłoś naruszenie 126

  Stare układy po PRL-owskie idą na dno, korupcja i nepotyzm był im wygodny, czas na refleksje i przewietrzenie "samorządów". - myląca nazwa mafijnych układów i protekcji kolesiowskich. Skorumpowanie i Targowica to ich ostatnie podrygi - są też wyjątki pozytywne dla dobra Polski, ale nieliczne niestety.

  Odpowiedz
 • Szary mieszkaniec(2018-05-28 12:14) Zgłoś naruszenie 118

  Prezydent , wójt jest wynajęty i opłacany przez mieszkańców. i jak się obibokom zarobki nie podobają to w Biedronkach są wolne etaty

  Odpowiedz
 • suweren(2018-05-28 11:46) Zgłoś naruszenie 108

  A CO TO JEST Związek Miast Polskich , JAKIM PRAWEM SIĘ WYPOWIADA ZA SUWERENA, SKĄD BIERZE PIENIĄDZE NA DZIAŁALNOŚĆ? CZY TO NIE JEST CZASEM MIĘDZYNARODÓWKA PREZYDENTÓW MIAST WYBRANYCH I OPŁACANYCH PRZEZ SUWERENA?!?!?! CZY TO NIE JEST KOLEJNA KRAJOWA RADA SPÓŁDZIELCZA, KTÓRA ŻYJE Z PIENIĘDZY SUWERENA, A JEJ CELEM JEST OBRABOWANIE GO Z PIENIĘDZY ZA JEGO PLECAMI?!?!

  Odpowiedz
 • podatnik(2018-05-28 08:48) Zgłoś naruszenie 811

  Mają rację żeby jedna osoba decydowała o wszystkim ,która ma emeryturę, pensję poselską i inne???

  Odpowiedz
 • ela(2018-05-28 15:35) Zgłoś naruszenie 66

  Skarżą się , donoszą, błagają o ukaranie Polski czyli wszystkich Polaków,zwyczajni kapusie,którzy działają przeciwko własnemu krajowi? Takich ludzi powinno się karać lub odbierać obywatelstwo polskie,prawda?

  Odpowiedz
 • święte krowy(2018-05-28 19:52) Zgłoś naruszenie 63

  SAMORZĄDY POWINNY PONOSIĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ FINANSOWĄ, za nie wykonanie zadań im powierzonych ustawowo, np. za transport zbiorowy, czy za dostęp mieszkańców do mieszkań po odpowiedniej cenie i na odpowiednim poziomie. samorządy i samorządowcy praktycznie za nic nie odpowiadają, więc robią co chcą i często zwykłych mieszkańców mają w d.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • przedmurze chrześcijaństwa(2018-05-29 14:10) Zgłoś naruszenie 20

  Pensje samorządowców będą przekazywane na Caritas lub do Torunia. A prezydentami i wójtami zostaną mianowani proboszczowie. Alleluja i do przodu dobra zmiano

  Odpowiedz
 • tt(2018-05-29 07:18) Zgłoś naruszenie 11

  Bo samorząd powinien być społeczny. Co najwyżej symboliczna dieta za udział w obradach. Nie wspominając już o tym, że powiaty powinny być zlikwidowane. Sztuczne podciągania pod powiat inspekcji i straży to była porażka. Województwa za to powinny być mniejsze, gdyż stymulowało to rozwój tych miast.

  Odpowiedz
 • obserwator(2018-05-30 09:01) Zgłoś naruszenie 00

  ostatnie podrygi samorzadowców (czy aby na pewno sami rządzą?)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane