statystyki

Wyroki sądów pokazują, że czasem dekomunizacja jest do podważenia

autor: Tomasz Żółciak12.04.2018, 07:31; Aktualizacja: 12.04.2018, 08:29
Ulice w Warszawie

Wydawać by się mogło, że niewywiązanie się przez gminy z obowiązków narzuconych ustawą dekomunizacyjną i odgórne nadanie nazwy zamyka temat.źródło: ShutterStock

Co piąta nowa nazwa ulicy czy placu nadana przez wojewodów została zaskarżona przez lokalne władze do sądów. PiS zaczyna przegrywać pierwsze procesy w tych sprawach.

W ramach procesu dekomunizacji wojewodowie wydali aż 463 zarządzenia zastępcze. 106 z nich gminy skierowały do sądów – wynika z sondy DGP przeprowadzonej we wszystkich województwach.

Wojewodowie sporządzali zarządzenia, gdy z jakichś względów władze gminy nie zmieniły w wyznaczonym terminie nazw ulic czy obiektów, mogących kojarzyć się z ustrojami totalitarnymi. Najwięcej wydał ich wojewoda mazowiecki, bo aż 103. Najgłośniejsza oczywiście była zmiana al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Niewiele mniej zarządzeń musieli wydać wojewodowie śląski (80) i wielkopolski (79). Pozostali nie byli tak zapracowani. Łódzki wydał 44 zarządzenia zastępcze, kujawsko-pomorski – 42, a dolnośląski – 37. Najmniejszą liczbę decyzji podjąć musiał wojewoda podkarpacki – cztery.

Wydawać by się mogło, że niewywiązanie się przez gminy z obowiązków narzuconych ustawą dekomunizacyjną (był na to czas do 2 września 2017 r.) i odgórne nadanie nazwy zamyka temat. Ale wcale tak nie jest. Samorządy zaskarżyły do wojewódzkich sądów administracyjnych 23 proc. wszystkich zarządzeń zastępczych wojewodów.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane