statystyki

Od jakiej opinii może się odwołać tylko rada gminy

autor: Marcin Nagórek20.04.2018, 17:00
Statut może precyzować zadania przewodniczącego, nie może zaś nakładać na niego innych obowiązków ani przyznawać mu innych kompetencji niż te, które wynikają z ustawy”.

Statut może precyzować zadania przewodniczącego, nie może zaś nakładać na niego innych obowiązków ani przyznawać mu innych kompetencji niż te, które wynikają z ustawy”.źródło: ShutterStock

Czy odwołanie od opinii składu orzekającego RIO do Kolegium RIO w sprawie uchwały rady gminy o nieudzieleniu absolutorium może być pismem podpisanym tylko przez przewodniczącego rady gminy?

Sugerowane przez gminę rozwiązanie, że takie odwołanie może zostać podpisane tylko przez przewodniczącego, nie wydaje się trafne. Analizy tego zagadnienia warto dokonać przez pryzmat ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz ustawy z 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych, a także orzecznictwa nadzorczego.

Warto zauważyć, że ustawa o regionalnych izbach obrachunkowych nie zawiera szczegółowych uregulowań dotyczących procedury odwoławczej od wspomnianych uchwał składu orzekającego RIO, w tym nie podaje, jaki podmiot jest uprawniony do wniesienia stosownego odwołania. Jednak pomocne może być stanowisko wynikające z uchwały Kolegium RIO we Wrocławiu z 19 lipca 2017 r. (nr 70/2017).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane