statystyki

Nie wszystkie gminy są zainteresowane gruntami PKP

autor: Paulina Szewioła21.03.2018, 07:57; Aktualizacja: 21.03.2018, 09:04
W sprawie komunalizacji gruntów kolejowych prowadzone są 723 postępowania

W sprawie komunalizacji gruntów kolejowych prowadzone są 723 postępowaniaźródło: ShutterStock

Choć orzecznictwo NSA jest dla nich korzystne, to jednak większość samorządów odpuściła walkę o te tereny. Jeśli zmienią zdanie, zagrożone mogą być kolejowe inwestycje finansowane ze środków UE.

Stan prawny gruntów kolejowych cały czas budzi kontrowersje. PKP wskazuje jednoznacznie na ciągłość prawa zarządu nad nimi od 1926 r., kiedy to utworzono to przedsiębiorstwo i oddano mu w zarząd tereny niezbędne do prowadzenia działalności kolejowej. Niektóre gminy uważają jednak, że działki przeszły na ich własność na podstawie przepisów wprowadzających ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 1990 r. nr 32, poz. 191 ze zm.). Co prawda komunalizacja formalnie dokonała się blisko 28 lat temu, jednak cały czas trwa proces potwierdzania przez wojewodów nabycia przez jednostki samorządu terytorialnego mienia Skarbu Państwa.

Szczególne kontrowersje wywołuje właśnie komunalizacja gruntów, które przed rokiem 1990 należały do przedsiębiorstw państwowych. Powód? Ich następcy prawni często nie dysponują decyzjami o przekazaniu nieruchomości w zarząd, co stwarza gminom furtkę do upominania się o te grunty.

Nie wszystkie gminy zainteresowane

Z danych Ministerstwa Infrastruktury wynika, że w urzędach wojewódzkich prowadzone są 723 postępowania w sprawie komunalizacji gruntów kolejowych. – Proces ten dotyczy w największym stopniu województw: łódzkiego, małopolskiego, dolnośląskiego oraz śląskiego – mówi DGP Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA. Podkreśla, że większość gmin ma świadomość, że samo posiadanie gruntów pod infrastrukturą kolejową to dla nich jedynie problem. – Zazwyczaj nie stać ich na utrzymanie linii kolejowej – podkreśla rzecznik.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane