statystyki

Walka ze smogiem pozorowana i pod publiczkę [WYWIAD]

autor: Jakub Pawłowski14.03.2018, 07:49; Aktualizacja: 14.03.2018, 08:37
"Presja ze strony lobby węglowego jest niewątpliwie silna. To może tłumaczyć, dlaczego od wielu lat nie widzimy realnych zmian."

"Presja ze strony lobby węglowego jest niewątpliwie silna. To może tłumaczyć, dlaczego od wielu lat nie widzimy realnych zmian."źródło: ShutterStock

- W mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma straży miejskiej, nie ma kontroli przeciwdziałającej spalaniu odpadów. Sprawdzać mogłaby policja, ale ta jest niechętna ze względu na przeciążenie innymi obowiązkami. Ostatecznie więc nikt niczego nie sprawdza - mówi Andrzej Guła w rozmowie z DGP.

Po miesiącach wyczekiwania rząd w końcu przedstawił szczegóły regulacji, które mają wyeliminować z obrotu węgiel najgorszej jakości. Wielokrotnie sygnalizowaliście, że taki zakaz jest podstawą do wszelkich dalszych działań, bez którego uchwały antysmogowe i dopłaty z rządu niewiele zdziałają. Dlaczego teraz, po miesiącach walki o te normy, jesteście wobec nich tak krytyczni?

Sam pomysł jest oczywiście dobry. Ale niestety, rozporządzenie wprowadzające normy jakościowe dla paliw stałych okazuje się jednym z najgorszych kroków obecnego rządu. Nie dość, że nic nie zmienia, to jeszcze może pogrzebać sprawę na lata. Pod pozorem walki ze smogiem wprowadza się bowiem rozwiązanie, które dobrze wygląda na papierze, ale i tak nie eliminuje najgorszych gatunków węgla. Ministerstwo Energii określiło bowiem takie parametry węgla, że floty i muły wciąż będą się mieścić w ustalonych kryteriach. Te normy nie dają więc realnych szans na poprawę jakości powietrza. Zaproponowane rozwiązanie umożliwi natomiast mieszanie miałów węglowych z odpadem węglowym i sprzedawanie ich odbiorcom indywidualnym. Kupujący nawet nie będą wiedzieć, że kupują odpad.

I tak zresztą się dzieje, jak wykazaliście ostatnio...

Niedawno, wraz z akredytowanym laboratorium Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu sprawdziliśmy jakość węgla dostępnego dla indywidualnych użytkowników. Ustaliliśmy, że w niektórych próbkach zawartość wilgoci czy popiołu sięgała aż 30 proc. Żaden z przebadanych miałów węglowych nie spełniał wymogów uchwał antysmogowych, które obowiązują m.in. na terenie województw małopolskiego i śląskiego. Absurdalne jest, że zgodnie z ogłoszonym projektem rozporządzenia nic nie stałoby już na przeszkodzie, by taki węgiel dopuścić do sprzedaży.

Dlaczego rządzący wykazują taką niechęć do zmian?


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • pro (2018-03-14 09:43) Zgłoś naruszenie 14

    Są skuteczne środki prawne tj ustawa Prawo ochrony środowiska w zw. z kc (czyny niedozwolone) oraz kk. ;

    Odpowiedz
  • Pooool(2018-03-30 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    To przykre ze jak ktos na przystanku pali papierosa dostaje mandat a jak ktoś zakopci i zatruje pół osiedla to jest bezkarny

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane