statystyki

Poradnia samorządowa z dnia 14 marca 2018 roku

autor: Marcin Nagórek14.03.2018, 09:16; Aktualizacja: 14.03.2018, 10:06
Czy zaniechanie dochodzenia opłaty adiacenckiej prowadzi do naruszenia dyscypliny finansów publicznych?

Czy zaniechanie dochodzenia opłaty adiacenckiej prowadzi do naruszenia dyscypliny finansów publicznych?źródło: ShutterStock

Czy zaniechanie dochodzenia opłaty adiacenckiej prowadzi do naruszenia dyscypliny finansów publicznych? Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu pracy samorządów.

Czy zaniechania dochodzenia różnych wymagalnych należności gminnych, w szczególności opłat adiacenckich, należy traktować jako naruszenie dyscypliny finansów publicznych? Niektóre opóźnienia wynoszą u nas nawet kilkanaście miesięcy.

Z dużym prawdopodobieństwem – tak. Z art. 6 par. 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wynika, że w razie uchylania się zobowiązanego od wykonania obowiązku wierzyciel powinien podjąć czynności zmierzające do zastosowania środków egzekucyjnych, zaś zgodnie z art. 7 par.1 organ egzekucyjny stosuje środki egzekucyjne przewidziane w ustawie. W kontekście ww. regulacji NSA w wyroku z 9 sierpnia 2016 r. (sygn. akt II FSK 1013/16) wskazał m.in. że: „Bezpośrednim adresatem tego przepisu jest wierzyciel, który ma obowiązek podjęcia wszystkich przewidzianych prawem czynności, jakie doprowadzą do zastosowania środka egzekucyjnego, a w rezultacie – do wykonania przez zobowiązanego obowiązku, od którego wykonania się uchyla”. Z kolei w par. 7 rozporządzenia ministra finansów w sprawie postępowania wierzycieli należności pieniężnych podano, że wierzyciel przesyła zobowiązanemu upomnienie:

1) niezwłocznie, w szczególności jeżeli:


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane