statystyki

Poradnia samorządowa z dnia 14 marca 2018 roku

autor: Marcin Nagórek14.03.2018, 09:16; Aktualizacja: 14.03.2018, 10:06
Czy zaniechanie dochodzenia opłaty adiacenckiej prowadzi do naruszenia dyscypliny finansów publicznych?

Czy zaniechanie dochodzenia opłaty adiacenckiej prowadzi do naruszenia dyscypliny finansów publicznych?źródło: ShutterStock

Czy zaniechanie dochodzenia opłaty adiacenckiej prowadzi do naruszenia dyscypliny finansów publicznych? Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu pracy samorządów.

Czy zaniechania dochodzenia różnych wymagalnych należności gminnych, w szczególności opłat adiacenckich, należy traktować jako naruszenie dyscypliny finansów publicznych? Niektóre opóźnienia wynoszą u nas nawet kilkanaście miesięcy.

Z dużym prawdopodobieństwem – tak. Z art. 6 par. 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wynika, że w razie uchylania się zobowiązanego od wykonania obowiązku wierzyciel powinien podjąć czynności zmierzające do zastosowania środków egzekucyjnych, zaś zgodnie z art. 7 par.1 organ egzekucyjny stosuje środki egzekucyjne przewidziane w ustawie. W kontekście ww. regulacji NSA w wyroku z 9 sierpnia 2016 r. (sygn. akt II FSK 1013/16) wskazał m.in. że: „Bezpośrednim adresatem tego przepisu jest wierzyciel, który ma obowiązek podjęcia wszystkich przewidzianych prawem czynności, jakie doprowadzą do zastosowania środka egzekucyjnego, a w rezultacie – do wykonania przez zobowiązanego obowiązku, od którego wykonania się uchyla”. Z kolei w par. 7 rozporządzenia ministra finansów w sprawie postępowania wierzycieli należności pieniężnych podano, że wierzyciel przesyła zobowiązanemu upomnienie:

1) niezwłocznie, w szczególności jeżeli:


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane