statystyki

Oświadczenia majątkowe trzeba złożyć do końca marca. KPRM chucha na zimne

autor: Leszek Jaworski14.03.2018, 09:16; Aktualizacja: 14.03.2018, 09:58
Do 31 marca członkowie służby cywilnej muszą złożyć oświadczenia majątkowe. W tym roku dzień ten przypada na sobotę. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zobowiązała swoich pracowników do złożenia oświadczeń do ostatniego dnia roboczego, czyli do piątku 30 marca.

Do 31 marca członkowie służby cywilnej muszą złożyć oświadczenia majątkowe. W tym roku dzień ten przypada na sobotę. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zobowiązała swoich pracowników do złożenia oświadczeń do ostatniego dnia roboczego, czyli do piątku 30 marca.źródło: ShutterStock

Członkowie korpusu służby cywilnej do 31 marca 2018 r. muszą złożyć stosowny formularz. W bieżącym roku data ta wypada jednak w sobotę. A jakby było mało, w poniedziałek jest Wielkanoc. Kiedy więc trzeba złożyć oświadczenie? Zdania ekspertów są rozbieżne.

Do 31 marca członkowie służby cywilnej muszą złożyć oświadczenia majątkowe. W tym roku dzień ten przypada na sobotę. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zobowiązała swoich pracowników do złożenia oświadczeń do ostatniego dnia roboczego, czyli do piątku 30 marca. Część ekspertów uważa jednak, że termin realizacji obowiązku upływa dopiero 3 kwietnia 2018 r. Dlaczego? Otóż przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania administracyjnego stanowią, że jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. W 2018 r. będzie to wtorek (3 kwietnia), gdyż na 1 i 2 kwietnia przypadają święta wielkanocne.

Komplikacje są spowodowane luką prawną, którą zawiera ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1393, potocznie zwana ustawą antykorupcyjną). Regulacja ta nie określa, jakie przepisy należy stosować do terminu składanych oświadczeń majątkowych, czy jest to ustawa z 23 kwietnia 1963 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.), czy ustawa z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1257). Taką samą lukę prawną zawiera ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1875 ze zm.), która przewiduje obowiązek składania oświadczenia majątkowego przez samorządowców.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane