statystyki

"Wójt plus" na odchodne. Samorządowcy walczą o zabezpieczenie finansowe

autor: Tomasz Żółciak11.01.2018, 07:20; Aktualizacja: 11.01.2018, 08:25
podatki dokumenty urzędnik

Na niekorzyść koncepcji lokalnych władz działa też to, że już teraz kończącym kadencję wójtom czy burmistrzom przysługuje odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia i ekwiwalent za niewykorzystany urlopźródło: ShutterStock

Samorządowcy boją się, że po odejściu ze stanowisk wskutek nowych ustaw zostaną na lodzie. Dlatego chcą walczyć o zabezpieczenie finansowe.

Dyskusja o wsparciu dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (zwłaszcza tych odchodzących po kilku kadencjach z rzędu) wraca jak bumerang. Jednak teraz okoliczności są zupełnie inne. Samorządowcy obawiają się bowiem skutków dwóch ustaw szykowanych przez PiS.

Pierwsza to nowelizacja kodeksu wyborczego, którą Sejm przegłosuje prawdopodobnie jeszcze na trwającym posiedzeniu. Wprowadza ona zasadę dwukadencyjności organów stanowiących w gminach i miastach (przy jednoczesnym wydłużeniu jednej kadencji z obecnych 4 do 5 lat). To oznaczać będzie potężne ruchy kadrowe. Jeśli za 10 lat lokalna scena polityczna będzie wyglądała podobnie jak dzisiaj, to z gry w jednej chwili wypadnie dwie trzecie włodarzy z dwiema lub więcej kadencjami na koncie. I każdy z nich stanie przed koniecznością znalezienia sobie nowego zajęcia.

Tu pojawia się inne utrudnienie w postaci drugiej szykowanej przez PiS regulacji – ustawy o jawności życia publicznego, którą obecnie zajmuje się Stały Komitet Rady Ministrów. Zawarty tam art. 38 przewiduje, że m.in. szefowie gmin w ciągu trzech lat od złożenia urzędu nie będą mogli podejmować zatrudnienia u przedsiębiorców, wobec których wydawane były „rozstrzygnięcia w sprawach indywidualnych” czy decyzje administracyjne.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2018-01-11 15:57) Zgłoś naruszenie 00

    czegoś nie pojmuję. Jeżeli słyszę z jednej strony że muszą zarabiać dużo bo są super fachowcami i pójdą do biznesu to rozumiem że to fachowcy ze ho ho, a teraz czytam, ze trzeba ich zabezpieczyć bo co? czyżby byli miernotami co w biznesie nie znajda miejsca?? to jak to jest???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane