statystyki

Gminy bez statutów JST? Taki może być skutek głośnej nowelizacji PiS

autor: Maciej Kiełbus13.12.2017, 09:05; Aktualizacja: 13.12.2017, 09:41
Ustawy ustrojowe namieszają w statutach samorządów.

Ustawy ustrojowe namieszają w statutach samorządów.źródło: ShutterStock

Szybka zmiana ordynacji samorządowej może przynieść wiele niespodzianek. Jedną z nich będzie konieczność ekspresowej zmiany statutów JST. Jeśli samorządy nie zdążą – pozostaną bez swojej zasadniczej uchwały ustrojowej.

Nowości, takie jak obowiązek powołania komisji skarg, wniosków i petycji (miałaby działać w każdej gminie, a zasady i tryb jej działania musi określać statut), mogą spowodować, że przestaną obowiązywać statuty wszystkich jednostek samorządu terytorialnego. Zdaniem włodarzy, prawników i ekspertów dwutygodniowy okres vacatio legis absolutnie nie wystarczy, by wprowadzić tę i inne wymagane ustawowo zmiany.

– Nie ma mowy, abyśmy zdążyli, nawet gdyby zwołać sesję nadzwyczajną w ciągu np. tygodnia. Przecież statut jest aktem prawa miejscowego, a więc musi być zaakceptowany przez wojewodę, a następnie opublikowany w dzienniku urzędowym województwa. A to oznacza, że do każdego z wojewodów w jednym momencie trafi po kilkaset takich aktów i jak by nie patrzeć, zator jest nieunikniony. I nawet jeśli w czasie wyrobi się np. wojewoda opolski, to mazowiecki z pewnością już nie – twierdzi Grzegorz Kubalski, ekspert Związku Powiatów Polskich.

Może w małych gminach da się przyjąć statut szybciej? – pytamy Krzysztofa Iwaniuka z gminy Terespol. – Nie ma nawet o czym mówić – odpowiada wójt. – U nas planową sesję zwołujemy raz na kwartał i na najbliższą, budżetową, materiały są już przygotowane i rozesłane – dodaje.

To zamieszanie wynika z tego, że z ustawowymi propozycjami nie zostały powiązane żadne przepisy przejściowe. – W szczególności nie określono, do kiedy organy stanowiące JST mają dostosować swoje statuty. Może to rodzić istotne ryzyko uznania, że doszło do zmiany upoważnienia ustawowego do ich uchwalania – mówi Maciej Kiełbus, partner w kancelarii Dr Ziemski & Partners. A to jego zdaniem może grozić uchyleniem statutów we wszystkich JST.

– Dlatego nie ma sensu rozważać, czy zdążymy, czy nie. Póki jest możliwość, trzeba wprowadzić do projektu ustawy przepis przejściowy – przekonuje Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. A Grzegorz Kubalski ocenia, że na porządne przygotowanie i publikację statutu potrzeba dwóch, trzech miesięcy i taki czas – jego zdaniem – powinien się w przepisie przejściowym znaleźć. Inaczej sparaliżujemy przede wszystkim działania komisji rad.

– Nie wyobrażam sobie w ogóle działania gminy bez statutu – mówi z kolei Krzysztof Brejza, prezydent Inowrocławia. – To przecież uchwała ustrojowa, nasza konstytucja. Gdybyśmy tak działali, to zaraz wkroczyłoby CBA i staniemy się tymi, którzy łamią prawo. A obawiam się, że takich kruczków jest w ustawie więcej, nie można procedować ważnych zmian w takim tempie – podkreśla.

Co reguluje konstytucja JST

● Każda podjęta przez radę gminy (radę powiatu lub sejmik województwa) uchwała musi być z nią zgodna.

● Nad zgodnością uchwał ze statutem czuwa wojewoda, który w momencie stwierdzenia naruszenia w tym zakresie unieważnia przyjętą uchwałę.

● Statut ogłaszany jest w wojewódzkim dzienniku urzędowym i zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym powinien m.in.:

– określać organizację wewnętrzną oraz tryb pracy organów gminy

– określać zasady tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia jednostek pomocniczych gminy

– ustalać procedurę dostępu do dokumentów i korzystania z nich

– regulować zasady działania komisji rewizyjnej i klubów radnych.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane