Nowelizacja kodeksu wyborczego: Dwukadencyjność dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta liczona od najbliższych wyborów samorządowych.

autor: Artur Radwan11.12.2017, 07:19; Aktualizacja: 11.12.2017, 08:00
wybory, głosowanie

W projekcie zdefiniowano też na nowo znak X w karcie do głosowania, a także dopuszczono możliwość uznania głosu, jeśli na karcie będą jakieś dopiski.źródło: ShutterStock

Nowelizacja kodeksu wyborczego ma zawierać jednoznaczne stwierdzenie, że dwukadencyjność dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta ma być liczona od najbliższych wyborów samorządowych. Nie będzie już wątpliwości prawnych przy zaliczaniu poszczególnych kadencji, jak wcześniej sugerowała to opozycja. Takie m.in. zmiany zostały przyjęte przez sejmową komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego. Drugie czytanie, a następnie uchwalenie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (druk nr 2001) – ma nastąpić na najbliższym posiedzeniu.

– Nas ta poprawka doprecyzowująca nie satysfakcjonuje. W dalszym ciągu uważamy, że dwukadencyjność jest niewłaściwym rozwiązaniem, a wręcz ogranicza obywatelom możliwość oddania głosu na sprawdzonego włodarza, który cieszy się dużym poparciem – mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Na prośbę samorządowców posłowie PiS dali się przekonać, aby zmniejszyć limit osób potrzebnych, by wnieść inicjatywę obywatelską.

– Przy gminie do 20 tys. mieszkańców zebranie 300 osób, którzy poprą daną inicjatywę, nie będzie problemem, ale przy kilkutysięcznym samorządzie już tak – potwierdza Marek Wójcik.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane