statystyki

Dwukadencyjność wciąż uwiera. Wraca pomysł referendum

autor: Tomasz Żółciak29.03.2018, 07:52; Aktualizacja: 29.03.2018, 12:10
wybory

wyboryźródło: ShutterStock

Włodarze miast poważnie zastanawiają się nad zainicjowaniem akcji referendalnej dotyczącej limitu kadencji – nie tylko dla nich samych, ale też dla wszystkich funkcji pochodzących z wyboru. A więc i parlamentarzystów. Działacze PiS komentują krótko: to zemsta polityczna.

„Zgłaszam wniosek, aby Związek Miast Polskich (ZMP) zainicjował akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie objęcia zasadą ograniczenia do dwóch kadencji wszystkich funkcji pochodzących z wyborów powszechnych” – taki postulat burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan trafił do zarządu ZMP.

Intencja jest jasna. Chodzi o to, by zasada limitowania liczby kadencji zaczęła obowiązywać także posłów i senatorów. Bo to parlamentarzyści wprowadzili niedawno dwukadencyjność dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którą spora część włodarzy uznaje za niekonstytucyjne ograniczenie biernego i czynnego prawa wyborczego.

Z naszych rozmów z samorządowcami wynika, że zdania co do propozycji zorganizowania referendum są podzielone.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mały Jaś(2018-03-29 12:37) Zgłoś naruszenie 50

    Wydaje mi się, że żadna grupa zawodowa nie może liczyć na wyrozumiałość glosujących w referendum, więc to puszeczka Pandory by była.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane