statystyki

Faktyczny pobyt dziecka w żłobku nie wpływa na dotację

autor: Michalina Topolewska15.11.2017, 07:43; Aktualizacja: 15.11.2017, 09:34
Ustawodawca nie przewidział żadnych minimalnych stawek

Ustawodawca nie przewidział żadnych minimalnych stawekźródło: ShutterStock

Gmina nie może uzależniać wysokości dofinansowania prywatnej placówki od rzeczywistego okresu przebywania w niej poszczególnych maluchów, bo przysługuje ono na każdego podopiecznego.

Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), który rozpatrywał skargę dotyczącą uchwały rady miasta Przemyśla regulującej wysokość oraz zasady przyznawania dotacji podmiotom prowadzącym żłobki i kluby dziecięce z budżetu gminy. Jej zapisy zostały zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjny (WSA) w Rzeszowie przez Spółdzielnię Socjalną „Ostoja”, która zakwestionowała m.in. to, że kwota dotacji została przez radnych uzależniona od faktycznego czasu sprawowania opieki nad dziećmi. Sąd podzielił zastrzeżenia właściciela żłobka. W wyroku wydanym 5 listopada 2015 r. (sygn. akt I SA/Rz 871/15) orzekł, że taki sposób ustalenia dofinansowania jest niezgodny z art. 60 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 157 ze zm.). Zgodnie z nim dotacja celowa powinna być przyznana na każde dziecko objęte opieką w żłobku lub klubie dziecięcym niezależnie od liczby godzin czy dni, w ciągu których przebywa w placówce.

Z tym rozstrzygnięciem nie zgodziła się rada miasta, która złożyła skargę kasacyjną do NSA. Wskazała, że WSA w Rzeszowie dokonał błędnej wykładni art. 60 ustawy żłobkowej poprzez uznanie, że wysokość dotacji nie może być zależna od faktycznego czasu sprawowania opieki nad dzieckiem. NSA nie podzielił jednak tych zarzutów i odrzucił skargę. Jak podkreślała sędzia Joanna Zabłocka, w sprawie kluczowe znaczenie ma to, co należy rozumieć pod sformułowaniem zawartym w art. 60, który mówi o każdym dziecku objętym opieką.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane