Prace budowalne: Drugi dowód niepotrzebny, gdy opinia dobra

15.11.2017, 07:43; Aktualizacja: 15.11.2017, 09:53
prawo

NSA orzekł również, iż zarzut nieprzeprowadzania z urzędu dowodów przez powołanie kolejnego biegłego z zakresu budownictwa na okoliczność wykonania robót zgodnie ze sztuką budowlaną był nieuprawnionyźródło: ShutterStock

Nadzór budowlany nie musi powoływać swojego biegłego z zakresu budownictwa, jeśli opinia inwestora w sprawie remontu jest rzetelna i nie została podważona w postępowaniu.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując sprawę dotyczącą prac budowlanych, wykonanych w części stropu pomiędzy piwnicą i parterem w budynku wielorodzinnym.

Zanim problem trafił na wokandę, najpierw przyjrzał mu się powiatowy inspektorat Nadzoru Budowlanego. To właśnie tam na inwestora doniosła sąsiadka. Jej zdaniem prace w ogóle nie zostały zgłoszone do organu i odbiegały od norm budowlanych, m.in. zauważono pęknięcia w betonie. Na skutek jej próśb do lokalu wysłano kontrolę.

Inwestor, poproszony o wyjaśnienia, oświadczył, że roboty były objęte decyzją o pozwoleniu na budowę prezydenta miasta z 18 kwietnia 2011 r. Inspektorzy nie stwierdzili nieprawidłowości. Ich zdaniem nie było mowy o zagrożeniu konstrukcji stropu pod mieszkaniem inwestora w sposób mogący spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi, mienia bądź środowiska. Prace nie naruszały też przepisów techniczno-budowlanych.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane