statystyki

Prace budowalne: Drugi dowód niepotrzebny, gdy opinia dobra

15.11.2017, 07:43; Aktualizacja: 15.11.2017, 09:53
prawo

NSA orzekł również, iż zarzut nieprzeprowadzania z urzędu dowodów przez powołanie kolejnego biegłego z zakresu budownictwa na okoliczność wykonania robót zgodnie ze sztuką budowlaną był nieuprawnionyźródło: ShutterStock

Nadzór budowlany nie musi powoływać swojego biegłego z zakresu budownictwa, jeśli opinia inwestora w sprawie remontu jest rzetelna i nie została podważona w postępowaniu.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując sprawę dotyczącą prac budowlanych, wykonanych w części stropu pomiędzy piwnicą i parterem w budynku wielorodzinnym.

Zanim problem trafił na wokandę, najpierw przyjrzał mu się powiatowy inspektorat Nadzoru Budowlanego. To właśnie tam na inwestora doniosła sąsiadka. Jej zdaniem prace w ogóle nie zostały zgłoszone do organu i odbiegały od norm budowlanych, m.in. zauważono pęknięcia w betonie. Na skutek jej próśb do lokalu wysłano kontrolę.

Inwestor, poproszony o wyjaśnienia, oświadczył, że roboty były objęte decyzją o pozwoleniu na budowę prezydenta miasta z 18 kwietnia 2011 r. Inspektorzy nie stwierdzili nieprawidłowości. Ich zdaniem nie było mowy o zagrożeniu konstrukcji stropu pod mieszkaniem inwestora w sposób mogący spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi, mienia bądź środowiska. Prace nie naruszały też przepisów techniczno-budowlanych.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane