Wybór banku obsługującego budżet gminy należy do burmistrza

autor: Marcin Nagórek13.10.2017, 17:00
Rada gminy jest organem stanowiącym i kontrolnym, a wójt, burmistrz lub prezydent miasta organem wykonawczym

Rada gminy jest organem stanowiącym i kontrolnym, a wójt, burmistrz lub prezydent miasta organem wykonawczymźródło: ShutterStock

Jako rada miejska zamierzamy podjąć uchwałę w sprawie wyboru banku zajmującego się obsługą bankową gminy i jednostek organizacyjnych (art. 264 ustawy o finansach publicznych i art. 4 pkt 8 zamówień publicznych). Chodzi nam o konkretny bank, a dodatkowo chcemy zobowiązać burmistrza do zawarcia z nim umowy na 2 lata. Uważamy bowiem, że rada miejska ma domniemaną kompetencję we wszystkich sprawach gminy.

Wszystko wskazuje na to, że w podanym stanie faktycznym rada miejska nie ma ustawowej kompetencji do podjęcia uchwały w sprawie wyboru konkretnego banku dla obsługi bankowej gminy i jednostek organizacyjnych. Zgodnie z przywołanym w liście art. 264 ust. 1 ustawy o finansach publicznych (dalej: u.f.p.) obsługę budżetu jednostki samorządu terytorialnego wykonuje bank wybrany na zasadach określonych ustawą – Prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p). W ust. 2 postanowiono zaś, że podstawę do wykonywania bankowej obsługi budżetu stanowi umowa zawierana między bankiem a organem wykonawczym gminy regulująca zasady wykonywania tej obsługi.

Natomiast ze wspomnianego art. 4 pkt 8 p.z.p. wynika, że tej ustawy nie stosuje się do zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30 000 euro – o takich mowa w pytaniu. Warto przypomnieć, że szacowanie zamówienia winno następować według normy art. 34 p.z.p., a jego wartością będą opłaty, prowizje, odsetki i inne podobne świadczenia.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane