statystyki

Urzędnicy odpowiadający za zamówienia powinni być czujni nawet w soboty i święta

autor: Sławomir Wikariak29.12.2017, 07:00; Aktualizacja: 29.12.2017, 07:44
Urzędnicy odpowiadający za zamówienia powinni być czujni nawet w soboty i święta

Urzędnicy odpowiadający za zamówienia powinni być czujni nawet w soboty i świętaźródło: ShutterStock

Specyfikacja przetargowa musi ukazać się na stronie internetowej w dniu opublikowania unijnego ogłoszenia. Nawet jeśli nastąpiło to w dzień wolny od pracy czy święto.

Ogłoszenia o zamówieniach powyżej tzw. progów unijnych są publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Są przesyłane przez internet do jego suplementu elektronicznego, czyli TED (Tenders Electronic Daily). Urzędnicy organizujący przetargi nie mają jednak wpływu na to, kiedy się ukażą. Może to zająć do pięciu dni.

Co gorsza, zamawiający nie są nawet informowani o tym, kiedy ukaże się ich ogłoszenie. Dowiadują się tego rano, w dniu, w którym zostaje ono publikowane. Może to być sobota, a nawet polskie święto. Choć urzędnicy mają wówczas wolne, to okazuje się, że nie zwalnia ich to z przetargowych obowiązków. Zgodnie z przepisami powinni w dniu publikacji ogłoszenia umieścić na stronie internetowej specyfikację istotnych warunków zamówienia. Zrobienie tego w poniedziałek czy też w pierwszy dzień np. po świętach Bożego Narodzenia stanowi naruszenie przepisów – uznaje Urząd Zamówień Publicznych. W Krajowej Izbie Odwoławczej zdania są już podzielone. Dwie z uchwał, do jakich dotarliśmy, są zgodne ze stanowiskiem UZP, w trzeciej zaś przedstawiono stanowisko bardziej liberalne, sprzyjające urzędnikom.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • realista(2017-12-29 08:16) Zgłoś naruszenie 181

  Znów prawo odjechało od realiów. 25 i 26 grudnia też mają opublikować? Ściągnąć stróża, wyłączyć alarm, ściągnąć informatyków, sekretarza, włączyć serwerownię i ... opublikować. Problem zacznie się od stróża i kluczy. Czy stróż 25 grudnia przyjdzie do pracy? Czy będzie dość trzeźwy by trafić w dziurke kluczami? Czy obowiązkowo nietrzeźwy w święta deskhelp winien być dopuszczony do pracy? I niby w imię czego, skoro są święta? A przepraszam, kto im za to zapłaci?

  Odpowiedz
 • Kasia(2017-12-29 09:09) Zgłoś naruszenie 50

  czyli jesteś w pracy wtedy kiedy jesteś na urlopie albo kiedy jest dzień wolny od pracy??? Czy to nie szaleństwo jakieś?

  Odpowiedz
 • T1000(2017-12-29 15:04) Zgłoś naruszenie 30

  Nie będzie więcej pracy i do tego jeszcze w dni wolne za psie pieniądze. Te czasy się skończyły bezpowrotnie!

  Odpowiedz
 • oskar(2017-12-29 12:02) Zgłoś naruszenie 05

  A kto powiedział, że urząd ma być w święta zamknięty? Wyznaczyć jednego pracownika, aby dyżurował przed komputerem i mu za to zapłacić. Urzędnicza mentalność pracować do 15.30 i do domu. Termin rzecz święta.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane