statystyki

Wybór banku obsługującego budżet gminy należy do burmistrza

autor: Marcin Nagórek13.10.2017, 17:00
Rada gminy jest organem stanowiącym i kontrolnym, a wójt, burmistrz lub prezydent miasta organem wykonawczym

Rada gminy jest organem stanowiącym i kontrolnym, a wójt, burmistrz lub prezydent miasta organem wykonawczymźródło: ShutterStock

Jako rada miejska zamierzamy podjąć uchwałę w sprawie wyboru banku zajmującego się obsługą bankową gminy i jednostek organizacyjnych (art. 264 ustawy o finansach publicznych i art. 4 pkt 8 zamówień publicznych). Chodzi nam o konkretny bank, a dodatkowo chcemy zobowiązać burmistrza do zawarcia z nim umowy na 2 lata. Uważamy bowiem, że rada miejska ma domniemaną kompetencję we wszystkich sprawach gminy.

Wszystko wskazuje na to, że w podanym stanie faktycznym rada miejska nie ma ustawowej kompetencji do podjęcia uchwały w sprawie wyboru konkretnego banku dla obsługi bankowej gminy i jednostek organizacyjnych. Zgodnie z przywołanym w liście art. 264 ust. 1 ustawy o finansach publicznych (dalej: u.f.p.) obsługę budżetu jednostki samorządu terytorialnego wykonuje bank wybrany na zasadach określonych ustawą – Prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p). W ust. 2 postanowiono zaś, że podstawę do wykonywania bankowej obsługi budżetu stanowi umowa zawierana między bankiem a organem wykonawczym gminy regulująca zasady wykonywania tej obsługi.

Natomiast ze wspomnianego art. 4 pkt 8 p.z.p. wynika, że tej ustawy nie stosuje się do zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30 000 euro – o takich mowa w pytaniu. Warto przypomnieć, że szacowanie zamówienia winno następować według normy art. 34 p.z.p., a jego wartością będą opłaty, prowizje, odsetki i inne podobne świadczenia.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane