statystyki

Z wykazami nieruchomości lepiej nie zwlekać i wysłać je elektronicznie

autor: Zofia Jóźwiak04.10.2017, 09:05; Aktualizacja: 04.10.2017, 12:30
komputer-haker-internet

Wykazy zdecydowanie nie mają zastąpić ZSIN, ale dziękuję za to pytanie, bo nie wszyscy wiedzą, po co KZN część pól do wypełnienia w wykazachźródło: ShutterStock

- Wojewodowie zwrócą do poprawy niekompletne wykazy i wyznaczą termin na ich uzupełnienie. Ale jeśli ktoś dostrzeże błąd szybciej, to powinien niezwłocznie zawiadomić o tym sprawdzającego wyjaśnia Andrzej Adamczyk minister infrastruktury i budownictwa.

Co ma zrobić samorząd, który chce szybko rozpocząć budowę, a ma kłopot ze sporządzeniem wykazów wszystkich gruntów, które chciałby wskazać? Czy dotyczące tych, na których mu zależy, może przesłać wcześniej? W jaki sposób ma to zrobić?

Chciałbym podkreślić, że budować będą przede wszystkim operatorzy mieszkaniowi, czyli przedsiębiorcy, którzy wygrają przetarg organizowany przez Krajowy Zasób Nieruchomości. Natomiast gmina może przystąpić z KZN do spółki celowej i dzięki temu realizować inwestycje mieszkaniowe. Nie jest to związane z przekazywaniem wykazów czy nieruchomościami Skarbu Państwa, którymi gospodarują starostowie. Jeśli gmina dysponuje nieruchomościami także zabudowanymi, może je wnieść jako aport do takiej spółki. Wówczas KZN wniesie kapitał. Dzięki takiemu połączeniu i współpracy mogą powstawać mieszkania, tak o czynszu normowanym, jak i będące w zasobie gminy, w tym mieszkania socjalne. Informacje o nieruchomościach, które gmina chciałaby wnieść aportem do spółki celowej, można przekazywać już teraz do KZN. O możliwościach tworzenia spółek celowych budujących mieszkania, w tym socjalne, gminy zostały poinformowane – przesłałem pismo do wojewodów wraz z materiałami informacyjnymi dotyczącymi KZN i przedstawiającymi możliwości, które daje ustawa, wraz z prośbą o przekazanie informacji gminom.

Co mnie niezwykle cieszy, w efekcie działania wojewodów wpływa do resortu bardzo dużo informacji od gmin o takich nieruchomościach. W mniejszych gminach, gdzie deweloper, z uwagi na niewielką skalę przedsięwzięcia, nie będzie zainteresowany inwestowaniem, taka współpraca z KZN może stanowić sporą wartość, a zyskanie przez niewielką gminę nawet kilkunastu dodatkowych mieszkań może być istotne dla jej mieszkańców, zwłaszcza jeśli część mieszkań będzie miała charakter socjalny.

Przede wszystkim proszę samorządowców, żeby nie czekali z przekazaniem informacji do ostatniej chwili. To ułatwi ocenę kompletności wykazów, bo gdy w tabelach będzie powtarzający się błąd, to szybki kontakt ze strony służb wojewody pozwoli go uniknąć w następnych wykazach. Jesteśmy w ścisłym kontakcie z wojewodami. Dziękuję za ich wysiłek, bo zgodnie z ustawą muszą sprawdzać tylko wykazy od starostów, a na naszą prośbą sprawdzą też wykazy gmin. To będzie generalny test skuteczności przygotowania informacji dla KZN i wierzę, że wojewodowie zdadzą go pomyślnie.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane