statystyki

Zwrot nakładów od gminy dopiero po wydaniu nieruchomości

autor: Marcin Nagórek26.09.2017, 09:02; Aktualizacja: 26.09.2017, 09:41
dom, nieruchomość

Kwestią wymagającą analizy jest jednak możliwość domagania się od gminy zwrotu równowartości nakładów poczynionych na jej nieruchomości.źródło: ShutterStock

Jestem właścicielem firmy handlowej. Dzierżawiłem od gminy nieruchomość, na której sam postawiłem budynki gospodarcze. Gdy umowa wygasła, liczyłem na kolejną, ale gmina wniosła do sądu pozew o wydanie nieruchomości. Czy mogła tak postąpić, skoro budowa kosztowała mnie prawie 300 tys. zł? Czy mogę odzyskać poniesione nakłady?

Z dużym prawdopodobieństwem sąd uzna roszczenie gminy za zasadne, a w konsekwencji nasz czytelnik zostanie zobligowany wyrokiem do zwrotu nieruchomości. Na obecnym etapie (w toku sprawy) nie może też skutecznie domagać się zwrotu od gminy poniesionych nakładów, nie oddał bowiem jeszcze nieruchomości. Dopiero gdy to nastąpi, może wystąpić na drogę postępowania sądowego z powództwem o zasądzenie odpowiedniej kwoty tytułem poniesionych nakładów na przedmiot dzierżawy.

Rozpatrując ten przypadek, należy przede wszystkim odnieść się do stosownych regulacji kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Z art. 222 par. 1 k.c. wynika, że właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby została mu ona wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania nią.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie