statystyki

TSUE: Bez odliczenia VAT, gdy usługa służy komu innemu

autor: Mariusz Szulc20.09.2017, 07:37; Aktualizacja: 20.09.2017, 09:29
Po stronie spółki stanął sąd administracyjny pierwszej instancji

Po stronie spółki stanął sąd administracyjny pierwszej instancjiźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który zapłacił za inwestycję, którą powinna była wykonać gmina, nie potrąci z tego tytułu podatku naliczonego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Chodziło o bułgarską spółkę, właścicielkę gruntu, na którym chciała wybudować ośrodek wypoczynkowy. Planowała go potem wynająć, ale aby do tego doszło, na gruncie musiała zostać wybudowana kanalizacja. Spółka umówiła się z gminą, że sama sfinansuje koszty takiej inwestycji. Po jej zakończeniu odliczyła VAT naliczony z faktur, które wystawiła firma budowlana. Hiszpański fiskus uznał jednak, że spółka nie miała do tego prawa. Argumentował, że brak jest bezpośredniego związku między kosztami inwestycji a działalnością opodatkowaną spółki. Było to raczej nieodpłatne działanie na rzecz gminy, która w innym wypadku musiałaby sama opłacić taką inwestycję. Jednocześnie nie powstał tu obowiązek podatkowy, a tym samym nie ma prawa do odliczenia VAT.

Po stronie spółki stanął sąd administracyjny pierwszej instancji. Jego zdaniem inwestycja była związana z działalnością gospodarczą podmiotu, skoro wybudowanie kanalizacji było nieodzowne, aby mogła oddać ośrodek wypoczynkowy w odpłatny wynajem.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane