statystyki

Gabinetowe przeciąganie kołdry: Nie czy zwolnić doradców i asystentów, ale jak szybko

autor: Tomasz Żółciak05.07.2017, 09:15; Aktualizacja: 05.07.2017, 09:26
urzędnik

Losy projektu nowelizacji ustawy przygotowanego przez posłów Kukiz’15, są mocno zagmatwane.źródło: ShutterStock

PROBLEM: PiS poprze projekt Kukiz’15 dotyczący zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych likwidujący tzw. gabinety polityczne w gminach, powiatach i województwach. Zrobi to jednak pod warunkiem, że umowy o pracę z pracującymi tam osobami nie zostaną rozwiązane z dnia na dzień. Swoje warunki stawia też pozostała część opozycji. Jednak wielu samorządowców wątpi w związane z tym oszczędności. Już wiedzą, jak obejść przepisy, które nie zostały jeszcze uchwalone, i mają pewność, że bez gabinetów dadzą sobie radę.

Losy projektu nowelizacji ustawy przygotowanego przez posłów Kukiz’15, są mocno zagmatwane. Pierwotna propozycja dotyczyła likwidacji stanowisk doradców i asystentów zarówno na szczeblu samorządowym, jak i centralnym (w resortach). Na to jednak partia Jarosława Kaczyńskiego nie chciała się zgodzić. Dlatego działacze partii Pawła Kukiza przygotowali nową wersję – tym razem ograniczającą się do szczebla samorządów.

Jednak i tej wersji większość poselska pracująca w komisjach sejmowych nie zaakceptowała. Dlatego w sprawozdaniu komisje sejmowe sugerowały odrzucenie projektu. Zanim jednak to się stało, niespodziewanie PiS zmienił zdanie o 180 stopni. Postanowił ostatecznie projekt poprzeć. To oznaczało, że na posiedzeniu Sejmu 22 czerwca większość sejmowa musiała zagłosować... przeciwko wnioskowi komisji, by projekt trafił z powrotem do dalszych prac.

– Ewidentnie mamy do czynienia z dealem politycznym. Nie wiemy tylko, co do czego Kukiz’15 i PiS się porozumieli, co komu kto obiecał za możliwość uchwalenia tego projektu. Myślę jednak, że wkrótce się o tym przekonamy – twierdzi jeden z naszych rozmówców z Sejmu.

Już wiadomo, jakie warunki stawia większość rządząca posłom Kukiz’15. Obecnie sprawa rozbija się nie o to, czy likwidować stanowiska asystentów i doradców w samorządach, lecz jak szybko. Artykuł 2 poselskiego projektu ustawy zakłada bowiem, że stosunki pracy osób już zatrudnionych na tych stanowiskach ulegną rozwiązaniu od razu, w dniu wejścia w życie szykowanej nowelizacji.

Nie od razu


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane