statystyki

Samorządy bez gabinetów politycznych też dadzą sobie radę

05.07.2017, 09:15; Aktualizacja: 05.07.2017, 09:36
Pomysł likwidacji stanowisk doradców i asystentów w administracji powraca jak bumerang.

Pomysł likwidacji stanowisk doradców i asystentów w administracji powraca jak bumerang.źródło: ShutterStock

Burmistrzowie, prezydenci oraz wójtowie twierdzą, że przełkną gorzką pigułkę legislacyjną PiS likwidującą gabinety polityczne w samorządach. Ale nie chcą, by umowy o pracę zostały rozwiązane z dnia na dzień.

● Łukasz Chomicki, dyrektor kancelarii marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego

Jeśli chodzi o brak konkursów na stanowiska doradców i asystentów, to warto zauważyć, że taki tryb naboru jest zgodny z obecną polityką rządu, który likwiduje konkursy na tak strategiczne miejsca, jak szefowie służby cywilnej czy szefowie regionalnych izb. Oszczędność związana z likwidacją stanowisk doradców jest pozorna. Doradcy wspomagają swoją wiedzą i doświadczeniem marszałków w wykonywaniu strategicznych dla województwa zadań. Kreowanie polityki na poziomie regionów i prowadzenie spójnej i zrównoważonej polityki rozwoju województwa czy gminy odbywa się przy wsparciu doradców, podobnie jak kreowanie polityki na poziomie państwa przy wsparciu gabinetów politycznych rządu. Podejście do tematu jest tendencyjne i stanowi kolejny zamach na samorządy.

● Joanna Bobowska, biuro prasowe w kancelarii prezydenta Lublina

W przypadku Lublina żaden z doradców czy asystentów nie jest przedstawicielem ugrupowania politycznego. Osoby te z polecenia prezydenta koordynują interdyscyplinarne obszary wymagające często ponadstandardowych działań. Zatem w przypadku Lublina likwidacja stanowisk doradców i asystentów realnie wpływałaby na skuteczność realizacji wymienionych zadań i wymagałaby wypracowania innych rozwiązań operacyjnych.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane