statystyki

Samorządy bez gabinetów politycznych też dadzą sobie radę

05.07.2017, 09:15; Aktualizacja: 05.07.2017, 09:36
Pomysł likwidacji stanowisk doradców i asystentów w administracji powraca jak bumerang.

Pomysł likwidacji stanowisk doradców i asystentów w administracji powraca jak bumerang.źródło: ShutterStock

Burmistrzowie, prezydenci oraz wójtowie twierdzą, że przełkną gorzką pigułkę legislacyjną PiS likwidującą gabinety polityczne w samorządach. Ale nie chcą, by umowy o pracę zostały rozwiązane z dnia na dzień.

● Łukasz Chomicki, dyrektor kancelarii marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego

Jeśli chodzi o brak konkursów na stanowiska doradców i asystentów, to warto zauważyć, że taki tryb naboru jest zgodny z obecną polityką rządu, który likwiduje konkursy na tak strategiczne miejsca, jak szefowie służby cywilnej czy szefowie regionalnych izb. Oszczędność związana z likwidacją stanowisk doradców jest pozorna. Doradcy wspomagają swoją wiedzą i doświadczeniem marszałków w wykonywaniu strategicznych dla województwa zadań. Kreowanie polityki na poziomie regionów i prowadzenie spójnej i zrównoważonej polityki rozwoju województwa czy gminy odbywa się przy wsparciu doradców, podobnie jak kreowanie polityki na poziomie państwa przy wsparciu gabinetów politycznych rządu. Podejście do tematu jest tendencyjne i stanowi kolejny zamach na samorządy.

● Joanna Bobowska, biuro prasowe w kancelarii prezydenta Lublina

W przypadku Lublina żaden z doradców czy asystentów nie jest przedstawicielem ugrupowania politycznego. Osoby te z polecenia prezydenta koordynują interdyscyplinarne obszary wymagające często ponadstandardowych działań. Zatem w przypadku Lublina likwidacja stanowisk doradców i asystentów realnie wpływałaby na skuteczność realizacji wymienionych zadań i wymagałaby wypracowania innych rozwiązań operacyjnych.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane