statystyki

Pomniki Armii Czerwonej do likwidacji

autor: Urszula Mirowska-Łoskot03.07.2017, 18:00
Podmioty, które nie uczestniczyły we wzniesieniu pomnika, a wykonają obowiązek jego usunięcia, otrzymają refundacje kosztów.

Podmioty, które nie uczestniczyły we wzniesieniu pomnika, a wykonają obowiązek jego usunięcia, otrzymają refundacje kosztów.źródło: ShutterStock

Samorządy będą miały rok na usunięcie nazw i pomników upamiętniających ustrój totalitarny. Tak wynika z nowelizacji z 22 czerwca 2017 r. ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Senat przyjął ją bez poprawek.

Ustawą z 1 kwietnia 2016 r. (Dz.U. poz. 744) zakazano propagowania komunizmu poprzez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym drogi, ulice, mosty i place, które upamiętniają lub propagują osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące ustrój totalitarny. Poza zakresem ustawy pozostały nazwy m.in. szkół, szpitali, instytucji kultury, osiedli oraz pomniki gloryfikujące taki ustrój. To zdaniem projektodawców dawało zwolennikom totalitaryzmów możliwość szerzenia swoich poglądów oraz ma szkodliwy wpływ na społeczeństwo, dlatego w uchwalonej ustawie wprowadzono zakaz nadawania im nazw propagujących ustrój totalitarny. Pojęcie „pomniki” ma obejmować również: kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki. Ustawa przewiduje jednak wyłączenie od zakazu. Nie będą musiały zostać usunięte m.in. pomniki wpisane do rejestru zabytków, a także te położone na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku.

Podmioty, które nie uczestniczyły we wzniesieniu pomnika, a wykonają obowiązek jego usunięcia, otrzymają refundacje kosztów.


Pozostało jeszcze 11% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • asdf(2017-07-03 18:19) Zgłoś naruszenie 147

  pominiki armii czerwonej to historia tak samo jak pomniki mussoliniego czy pomniki faraonów, można oczywiście jak ISIS wysadzać i niszczyć co się nie podoba i stawiać pomniki smoleńskie

  Odpowiedz
 • Dobra rada ... TYNFA wart(2017-07-03 20:54) Zgłoś naruszenie 122

  Kpiarz St.J. LEC radził ... "Burząc POMNIKI oszczędzajcie COKOŁY . Zawsze mogą się przydać" ... np.. do wyniesienia na cokoły ... SZWEJKÓW Macierewicza z WOT

  Odpowiedz
 • ert(2017-07-03 19:23) Zgłoś naruszenie 118

  Jakimż draniem trzeba być, żeby niszczyć upamiętnienia ofiary życia naszych wyzwolicieli spod barbarzyńskiej okupacji niemieckiej.

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2017-07-03 20:11) Zgłoś naruszenie 711

  Gdybyście mieli rodzinę wywiezioną do łagru po "wyzwoleniu" zachodniej Białorusi i Ukrainy a nie przyjechali z "wyzwoleńczą Armią Czerwoną" w 1941, moglibyście się zastanowić co napisaliście. Odkupcie sobie te pomniki, postawcie w ogródku i módlcie się do swojego "ojca narodów" J.W. Stalina.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Miś Koralgol(2017-11-22 13:13) Zgłoś naruszenie 01

  Może i fakt, że pomniki upamiętniają historię. Ale jak sędziowie w trybunale - zależą od "panującej władzy". Myślę, że trudno obronić tezę, że komunizm był dla Polski kochany i zbawienny. BA - kochany papcio wyzwoliciel Stalin ma więcej krwi na rękach niż Hitler (!). Co niemniej - miał więcej czasu na realizację swoich planów. Ale skończcie proszę z narracją "wyzwoliciele" - to była armia PODBIJAJĄCA !! Gdyby "wyzwolili" to w 44 pomogli by w Akcji Burza i Powstaniu Warszawskim, a w 45tym Polska była by wolna. Więc nie P.. gadajcie że to wyzwoliciele. To był podbój, tylko ubrany w propagandowe rękawiczki. Gdyby Alianci nie szli od zachodu, to Stalin by do Francji doszedł "wyzwalając" na lewo i prawo.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane