statystyki

Zła dokumentacja to powód do zatrzymania wadium

autor: Michał Culepa28.06.2017, 07:21; Aktualizacja: 28.06.2017, 11:15
pieniądze, kasa, banknot

Gmina odrzuciła ofertę M. i zatrzymała wadium, o którego zwrot spółka wystąpiła do sąduźródło: ShutterStock

Pewna gmina ogłosiła przetarg na projekt i wykonanie stałej ekspozycji miejscowego muzeum. Od wykonawców wymagano m.in. doświadczenia w zorganizowaniu minimum dwóch wystaw multimedialnych i wniesienia 100 tys. zł wadium.

Do przetargu stanęły dwa podmioty, w tym spółka M., która nie dostarczyła dokumentów potwierdzających doświadczenie. Wezwana do tego przedstawiła wykaz wykonanych usług i referencji. Po ich sprawdzeniu wyszło na jaw, że realizowała tylko zadania techniczne, takie jak montaż, czego nie można uznać za organizację wystawy.

Gmina odrzuciła ofertę M. i zatrzymała wadium, o którego zwrot spółka wystąpiła do sądu. Sąd I instancji nakazał zwrot 100 tys. zł wraz z odsetkami, ale sąd II instancji powziął wątpliwość, jak należy rozumieć niezłożenie dokumentów, które w świetle art. 46 ust. 4a prawa zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) pozwala zatrzymać wadium. Zagadnienie to przedstawiono Sądowi Najwyższemu.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane