Wystarczy garść danych przekazanych do komputera. To pozwoli gminie ocenić, czy warto decydować się na daną inwestycję, czy może lepiej z niej zrezygnować.
– Jeszcze w tym roku system BeSTi@ zyska nową funkcję – zapowiadała podczas kongresu Perły Samorządu wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Jak twierdzą przedstawiciele resortu finansów, informacja, że samorząd interesuje się jakąś inwestycją i się do niej przymierza, zostanie w gminie. Nie ma przy tym znaczenia, że symulacja będzie się odbywała za pomocą systemu do sprawozdawczości budżetowej, do którego dostęp mają także regionalne izby obrachunkowe i resort finansów. Można więc będzie porównywać wiele nawet mało prawdopodobnych wariantów, by znaleźć ten najbardziej odpowiedni lub w ogóle wycofać się z planowanego działania. Da się też przetestować, czy pakiet inwestycji przewidywanych w kolejnych latach zanadto nie obciąży budżetu. – Nikt nie będzie tego sprawdzał – zapewnia Zdzisława Wasążnik, dyrektor departamentu finansów samorządu terytorialnego w Ministerstwie Finansów.
System ma pomóc w uniknięciu często zdarzających się błędów. Skąd taki pomysł? Dziś symulacje każdy robi po swojemu. Jedne samorządy lepiej sobie z tym radzą, inne gorzej. Nowy system ma pokazać nie tylko to, czy proponowane zadanie, po podaniu jego kosztów przez zainteresowanego, zmieści się w budżecie. Także to, jakie będzie najbardziej optymalne rozłożenie rat, a nawet jakie realne obciążenia taka inwestycja powodować będzie w okresie eksploatacji. I czy np. w gminie o zmniejszającej się liczbie mieszkańców w ogóle będzie w przyszłości do udźwignięcia. Nowa funkcja systemu jest już w fazie testów prowadzonych przez resort finansów we współpracy ze Związkiem Miast Polskich.

Do czego dziś służy system

Internetowy system BeSTi@ to specjalistyczny program przeznaczony do zarządzania budżetami jednostek samorządu terytorialnego. System wspomaga sporządzanie sprawozdań jednostkowych i zbiorczych w miesięcznych i kwartalnych okresach sprawozdawczych. Obsługuje także tworzenie bilansów jednostek budżetowych, zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, bilansów łącznych jednostek organizacyjnych w podziale na formy prawne prowadzonej działalności, bilansów z wykonania budżetu JST oraz bilansu skonsolidowanego. Wspomaga pracę w zakresie sprawozdawczości i uchwał budżetowych, umożliwia tworzenie raportów. System użytkują JST i ich związki a także regionalne izby obrachunkowe oraz Ministerstwo Finansów.