statystyki

BeSTi@ może coraz więcej

autor: Zofia Jóźwiak07.06.2017, 09:19; Aktualizacja: 07.06.2017, 10:51
prawo

System ma pomóc w uniknięciu często zdarzających się błędówźródło: ShutterStock

Wystarczy garść danych przekazanych do komputera. To pozwoli gminie ocenić, czy warto decydować się na daną inwestycję, czy może lepiej z niej zrezygnować.

– Jeszcze w tym roku system BeSTi@ zyska nową funkcję – zapowiadała podczas kongresu Perły Samorządu wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Jak twierdzą przedstawiciele resortu finansów, informacja, że samorząd interesuje się jakąś inwestycją i się do niej przymierza, zostanie w gminie. Nie ma przy tym znaczenia, że symulacja będzie się odbywała za pomocą systemu do sprawozdawczości budżetowej, do którego dostęp mają także regionalne izby obrachunkowe i resort finansów. Można więc będzie porównywać wiele nawet mało prawdopodobnych wariantów, by znaleźć ten najbardziej odpowiedni lub w ogóle wycofać się z planowanego działania. Da się też przetestować, czy pakiet inwestycji przewidywanych w kolejnych latach zanadto nie obciąży budżetu. – Nikt nie będzie tego sprawdzał – zapewnia Zdzisława Wasążnik, dyrektor departamentu finansów samorządu terytorialnego w Ministerstwie Finansów.

System ma pomóc w uniknięciu często zdarzających się błędów. Skąd taki pomysł? Dziś symulacje każdy robi po swojemu. Jedne samorządy lepiej sobie z tym radzą, inne gorzej. Nowy system ma pokazać nie tylko to, czy proponowane zadanie, po podaniu jego kosztów przez zainteresowanego, zmieści się w budżecie. Także to, jakie będzie najbardziej optymalne rozłożenie rat, a nawet jakie realne obciążenia taka inwestycja powodować będzie w okresie eksploatacji. I czy np. w gminie o zmniejszającej się liczbie mieszkańców w ogóle będzie w przyszłości do udźwignięcia. Nowa funkcja systemu jest już w fazie testów prowadzonych przez resort finansów we współpracy ze Związkiem Miast Polskich.

Do czego dziś służy system


Pozostało jeszcze 30% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane