statystyki

Trik ministra Szyszki załatwił problem odpadów

autor: Patryk Słowik26.04.2017, 19:00
śmieci

W Ministerstwie Środowiska uznano, że odpady przekazywane do punktów skupu surowców mogą być wliczane do osiąganych poziomów recyklingu.źródło: ShutterStock

Poprawienie fatalnych statystyk – i to o połowę – zajęło resortowi środowiska pięć minut. Wystarczyło zmienić sposób obliczeń.

W Ministerstwie Środowiska uznano, że odpady przekazywane do punktów skupu surowców mogą być wliczane do osiąganych poziomów recyklingu. To zaś oznacza, że poziom odzysku, spędzający urzędnikom sen z powiek w związku z naszymi zobowiązaniami unijnymi, wzrósł w chwilę z marnych 20 proc. do całkiem przyzwoitej wartości ok. 40 proc.

Rzecz jest o tyle istotna, że do 2020 r. Polska musi osiągnąć poziom 50 proc. odzysku, zaś w 2030 r. pomiędzy 65 a 70 proc. Urzędnicy zdali sobie po prostu sprawę z tego, że szanse na spełnienie wyśrubowanych kryteriów są mizerne. Postanowili więc rozwinąć nie system recyklingu, lecz zmodyfikować zasady obliczeń.

O sprawie poinformował PortalSamorzadowy.pl, który wystąpił do resortu środowiska z prośbą o interpretację przepisów.

„Odpady przekazywane przez mieszkańców do punktów skupu surowców stanowią odpady komunalne i powinny być wliczane do poziomów recyklingu” - odpowiedziało ministerstwo. Wskazało przy tym, że załącznik pierwszy decyzji Komisji Europejskiej 2011/753/UE pozwala państwom członkowskim na wybór metody obliczeń. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, byśmy stosowali tę korzystniejszą dla Polski.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Pan Murzyński - Filipiński(2017-04-27 00:22) Zgłoś naruszenie 50

    No i co w tym dziwnego? złomu i tak nie wrzucam do pojemników, bo mogę go sprzedać, gdyby istniały punkty skupu szkła też nie wrzucałbym go do śmieci, itd.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane