Jak podali przedstawiciele PSG, obecnie gazyfikacją nie jest objętych 40 ze 102 gmin województwa świętokrzyskiego. „Można powiedzieć, że region jest zgazyfikowany w ok. 50 procentach” - ocenił dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach Radosław Słoniewski.
W poniedziałek przedstawiciele spółki podpisali listy intencyjne dotyczące rozbudowy sieci gazowej z władzami gmin: Osiek, Miedziana Góra (drugi w tym roku) i Wąchock. Od początku roku podobne listy podpisano także z władzami Kielc (Osiedle Zalesie), Jędrzejowa, gmin Mirzec i Nowa Słupia.
Słoniewski zaznaczył, że samorządy najlepiej umieją określić, gdzie gaz jest potrzebny – o dostęp do tego paliwa pytają bowiem przyszli inwestorzy czy mieszkańcy. „Zbieramy ankiety (określające chęć potencjalnych odbiorców do przyłączenia do sieci – PAP) i rozpoczną się analizy dotyczące możliwości gazyfikacji" - ocenił.
Dyrektor zastrzegł, że w ciągu kilku miesięcy będzie wiadomo, czy dany odcinek zostanie zgazyfikowany. Jeżeli względy ekonomiczne nie pozwolą na położenie gazociągu, będzie rozważana możliwość gazyfikacji poprzez gaz skroplony LNG.
Obecnie w woj. świętokrzyskim do sieci dystrybucyjnej PSG jest podłączonych 160 tys. odbiorców. „Prowadzimy analizy i widzimy, że świadomość społeczeństwa rośnie i problem smogu, który wystąpił w tym roku, spowodował większe zainteresowanie społeczeństwa gazyfikacją” – zauważył Słoniewski.
„Chcemy w najbliższych trzech latach zainwestować prawie 261 mln zł w województwo świętokrzyskie, doprowadzić do zrealizowania już rozpoczętych inwestycji” - podkreślił przedstawiciel zarządu PSG Tomasz Blacharski.
Inwestycje dotyczą przebudowy gazociągów: Romanów-Lubienia (17,5 km) i Parszów-Bliżyn (10 km). W planach są także: przebudowa gazociągu Sandomierz-Ostrowiec Św. (61 km) oraz Lubienia-Parszów-Kielce i budowa odcinka Mójcza-Masłów (w sumie 64 km).
Polska Spółka Gazownictwa zarządza blisko 180 tys. km sieci gazowej i dostarcza gaz do niemal 7 mln odbiorców indywidualnych i zbiorowych. Spółka rocznie przesyła prawie 11 mld m sześc. gazu.