statystyki

Prawa lokatora ważniejsze od właściciela

autor: Urszula Mirowska-Łoskot12.04.2017, 16:00
161,8 tys. gospodarstw domowych oczekuje na najem gminnego lokalu

161,8 tys. gospodarstw domowych oczekuje na najem gminnego lokaluźródło: ShutterStock

Dłużnicy nie wylądują na bruku. Komornik poczeka z eksmisją do czasu, gdy gmina zapewni lokal zastępczy.

Zgodnie z proponowanymi przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przepisami komornik będzie eksmitował dłużnika do innego lokalu, którego jest właścicielem. Jeżeli nie ma takiej możliwości, gmina będzie zobowiązana zapewnić mu tymczasowe pomieszczenie, w którym zamieszka. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.

W projekcie rezygnuje się z dalszej części regulacji, z której wynika, że wstrzymanie się komornika z egzekucją nie może trwać dłużej niż sześć miesięcy, oraz zapisu, zgodnie z którym „po upływie tego terminu komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe. Komornik powiadamia w takim przypadku gminę o potrzebie zapewnienia dłużnikowi pomieszczenia tymczasowego”.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • lol(2017-04-12 21:49) Zgłoś naruszenie 133

    Komuna wróciła

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Katekate(2017-04-13 17:43) Zgłoś naruszenie 51

    Ewa - kobieto, nie masz pojecia, o czym piszesz. Czekam, az bedziesz chciala wynajac swoje mieszkanie tylko po to, zeby potem zostac zmuszona do jego oddania tymze najemcom z bonifikata. Tacy specjalisci powinni pamietac o zasadzie, ze milczenie jest zlotem. Az ciezko uwierzyc w ten socjalizm. Juz obecny poziom ochrony nierzetelnych lokatorow to poziom absurdu. Jesli wejdzie to, co w/w, to ja nie znajduje okreslenia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane