500 zł dodatku przysługuje każdej rodzinie zastępczej

autor: Michalina Topolewska23.02.2017, 07:14; Aktualizacja: 23.02.2017, 08:45
rodzina, dziecko, pieniądze, oszczędności

O 500 zł mogą ubiegać się wszystkie rodziny zastępcze, w tym te, które otrzymują pomoc na starych zasadach, pod warunkiem że złożą wniosekźródło: ShutterStock

Niezależnie od tego, czy opiekun zastępczy otrzymuje świadczenia na podopiecznego na podstawie ustawy o pieczy zastępczej, czy ustawy o pomocy społecznej, ma prawo do wsparcia wprowadzonego przez program 500+.

Tak wynika z wyroku wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w sprawie uprawnień do dodatku wychowawczego dla rodzin zastępczych, który jest odpowiednikiem świadczenia wychowawczego należnego rodzinom biologicznym (obydwa wynoszą 500 zł). O tę formę wsparcia starała się osoba pełniąca funkcję rodziny zastępczej zawodowej, ale powiatowe centrum pomocy rodzinie (PCPR) odmówiło jego przyznania. Wskazało, że rodzic nie spełnił warunku określonego w art. 80 ust. 1a ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 575). Zgodnie z nim dodatek wychowawczy przysługuje osobom, które mają przyznane świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, przewidziane w ust. 1 art. 80.

Zdaniem PCPR opiekun nie spełniał tej przesłanki, ponieważ wprawdzie otrzymuje świadczenie, ale na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej. Jest to związane z tym, że kiedy ustawa z 9 czerwca 2011 r. wchodziła w życie, jej art. 226 ust. 5 przewidywał, że rodziny zastępcze mogły wybrać, czy chcą otrzymywać pomoc pieniężną na nowych, czy na starych zasadach (na podstawie przepisów o pieczy czy o pomocy społecznej). PCPR podkreśliło przy tym, że dodatek nie jest świadczeniem samodzielnym, ale uzależnionym od tego z art. 80 ust. 1 ustawy o pieczy. Skoro zatem rodzic go nie uzyskuje, to nie należy mu się 500 zł wsparcia.

Ta negatywna decyzja została utrzymana w mocy przez samorządowe kolegium odwoławcze, które stwierdziło, że PCPR nie naruszyło przepisów. W tej sytuacji rodzic postanowił złożyć skargę do WSA w Krakowie. Sąd uwzględnił jego zarzuty i uchylił wcześniejsze rozstrzygnięcia PCPR i SKO. Podkreślił, że obydwa organy nie wzięły pod uwagę tego, że wybór dokonany w myśl art. 226 ust. 5 dotyczył tylko tych świadczeń, do których skarżący wcześniej uzyskał prawo. Akceptacja stanowiska przyjętego przez PCPR prowadziłaby bowiem do uznania, że rodzice, którzy pozostali przy pomocy na starych zasadach, jednocześnie zrzekli się prawa do wszelkich przyszłych świadczeń, które ustawodawca wprowadził po 1 stycznia 2012 r. (to wtedy zaczęła obowiązywać ustawa o pieczy). Ponadto w ocenie WSA bezsporne jest to, że niezależnie od podstawy prawnej skarżący otrzymuje świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka i ten fakt powinien decydować o istnieniu prawa do dodatku, a nie to, na jakich zasadach – starych czy nowych – jest wypłacany.


Pozostało jeszcze 19% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane