W środę w godzinach rannych stacje pomiaru jakości powietrza w Krakowie wskazywały, że stężenie szkodliwego pyłu PM10 przekracza 300 mikrogramów na m sześc.; najwięcej wskazała stacja przy ul. Bulwarowej - 313 mikrogramów na m sześc.
W mieście obowiązuje obecnie I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza (średnie dobowe stężenie PM10 50-200 mikrogramów na m sześc.). Natomiast w Małopolsce południowo-wschodniej, północnej i zachodniej - II stopień zagrożenia (200-300 mikrogramów PM10 na m sześc.). III stopień, powyżej 300 mikrogramów PM10 na m sześc., oznacza alarm smogowy.
Z powodu smogu w środę w Krakowie i gminach sąsiednich obowiązuje bezpłatna komunikacja publiczna dla kierowców i ich pasażerów. Darmowa podróż jest możliwa na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego. Dokument nie musi być wystawiony imiennie na osobę, która się nim legitymuje w trakcie kontroli biletów.
Urząd Miasta Krakowa informuje, że "z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, bez względu na miejsce jego wydania. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny (pojazd może być także zarejestrowany na firmę) wraz z osobami towarzyszącymi - maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie".
Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, także w ciągu najbliższej doby istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia dopuszczalnego poziomu średniego dobowego stężenia (50 mikrogramów na m sześc.) na znacznym obszarze miasta.
Pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne.
Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Specjaliści radzą, by ograniczyć wszelką aktywność na wolnym powietrzu.
Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. - w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza, którym posługują się m.in. służby środowiskowe, wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. w ujęciu dobowym oznacza alarm smogowy.