statystyki

UE zmusi firmy, by bardziej chroniły przed rakiem

autor: Urszula Mirowska-Łoskot02.03.2017, 10:23; Aktualizacja: 02.03.2017, 11:44
Smog w Krakowie

Smog w Krakowieźródło: ShutterStock

Zagrożenie nowotworowe jest impulsem do zmian. Unia uszczegóławia ochronę przed czynnikami rakotwórczymi, a Polska zastanawia się, jak lepiej chronić przed szkodliwymi pyłami.

Według szacunków UE każdego roku na choroby związane z pracą zawodową umiera ok. 160 tys. Europejczyków. Dlatego Komisja Europejska chce lepiej chronić pracowników przed nowotworami. W tym celu planuje przegląd unijnych przepisów bhp i wprowadzenie zmian do dyrektywy 2004/37/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy (Dz.Urz. UE z 2004 r. L 158, s. 50). [ramka 1]

– Zajmujemy się problemem narażenia pracowników na kolejnych siedem rakotwórczych substancji. W ten sposób dążymy do zwiększenia ochrony ok. 4 milionów pracowników w Europie. Wspólnie z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami podejmujemy wysiłki, aby zapewnić wszystkim zdrowe i bezpieczne miejsca pracy – zapowiedziała Marianne Thyssen, unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników.

Nie tylko Bruksela zastanawia się nad tym, jak lepiej chronić pracowników przed chorobami. W Polsce również trwa dyskusja, czy zmienić przepisy. Zwłaszcza te, które mogłyby zabezpieczyć ich przed smogiem.

Zdaniem wielu ekspertów z uwagi na nasilający się problem te kwestie powinny zostać uregulowane. O zmianę przepisów zabiegają nawet niektórzy posłowie.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane