statystyki

UE zmusi firmy, by bardziej chroniły przed rakiem

autor: Urszula Mirowska-Łoskot02.03.2017, 10:23; Aktualizacja: 02.03.2017, 11:44
Smog w Krakowie

Smog w Krakowieźródło: ShutterStock

Zagrożenie nowotworowe jest impulsem do zmian. Unia uszczegóławia ochronę przed czynnikami rakotwórczymi, a Polska zastanawia się, jak lepiej chronić przed szkodliwymi pyłami.

Według szacunków UE każdego roku na choroby związane z pracą zawodową umiera ok. 160 tys. Europejczyków. Dlatego Komisja Europejska chce lepiej chronić pracowników przed nowotworami. W tym celu planuje przegląd unijnych przepisów bhp i wprowadzenie zmian do dyrektywy 2004/37/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy (Dz.Urz. UE z 2004 r. L 158, s. 50). [ramka 1]

– Zajmujemy się problemem narażenia pracowników na kolejnych siedem rakotwórczych substancji. W ten sposób dążymy do zwiększenia ochrony ok. 4 milionów pracowników w Europie. Wspólnie z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami podejmujemy wysiłki, aby zapewnić wszystkim zdrowe i bezpieczne miejsca pracy – zapowiedziała Marianne Thyssen, unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników.

Nie tylko Bruksela zastanawia się nad tym, jak lepiej chronić pracowników przed chorobami. W Polsce również trwa dyskusja, czy zmienić przepisy. Zwłaszcza te, które mogłyby zabezpieczyć ich przed smogiem.

Zdaniem wielu ekspertów z uwagi na nasilający się problem te kwestie powinny zostać uregulowane. O zmianę przepisów zabiegają nawet niektórzy posłowie.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane