statystyki

Waloryzacja progów 500+ dopiero w 2019 roku

autor: Michalina Topolewska20.04.2017, 07:50; Aktualizacja: 20.04.2017, 08:29
Realizacji procedur koordynacyjnych od samego początku towarzyszyły napięcia na linii samorządy wojewódzkie – rząd

Realizacji procedur koordynacyjnych od samego początku towarzyszyły napięcia na linii samorządy wojewódzkie – rządźródło: ShutterStock

 Wzrost kryterium uprawniającego do 500 zł na pierwsze dziecko może nastąpić w 2019 r. Nie zmieni się wysokość świadczenia.

O takiej modyfikacji w programie 500+ mówiła wczoraj Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Zapowiedziała też zmiany związane z koordynacją świadczeń. Obecnie jest tak, że wnioski o przyznanie 500 zł na dziecko oraz świadczeń rodzinnych, z których wynika, że jeden z członków rodziny pracuje w jednym z krajów UE, są przekazywane przez gminy do marszałków województw. Jest to związane z tym, że co do zasady takie sprawy podlegają pod unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Na ich podstawie działające z upoważnienia marszałków regionalne ośrodki polityki społecznej (ROPS) ustalają, który kraj jest właściwy do wypłaty świadczeń na dzieci. To zadanie jest przez nie realizowane jako zlecone, co oznacza, że na pokrycie kosztów jego obsługi otrzymują dotację z budżetu państwa.

Zapowiadana przez ministerstwo zmiana polegałaby na tym, że wnioskami z zakresu koordynacji zamiast ROPS, zajmowałyby się urzędy wojewódzkie.

– Mamy sygnały, że marszałkowie są niezadowoleni z tego zadania, przekażemy je więc wojewodom – mówiła minister Elżbieta Rafalska.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • e... do(2017-04-20 21:12) Zgłoś naruszenie 146

  Urodziłam dzieci przed 500 +. Nigdy z niczego nie korzystaliśmy tylko dzieci miały świadczenie rodzinne. Skoro nam dochód nie przekracza to czemu mamy nie skorzystać . Oboje pracujemy to raczej się nam należy. Chyba lepiej jest dać dzieciom niż na renty dla chorych na alkoholizm. A tak do twojej wiadomości nie mam chmary dzieci tylko 2 . także zastanów się najpierw co piszesz bo zapewne jesteś osobą która nie dostaje 500+ bo się jej nie należy .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • porażka(2017-04-20 09:44) Zgłoś naruszenie 1015

  Osobiście mam nadzieję, że już będzie rządził ktoś inny, kto nie będzie dzielił dzieci na gorsze i lepsze, godne i nie godne, aby dostać wsparcie. Bardziej nieuczciwej oraz niemoralnej ustawy niż 500+ w stosunku do dzieci jeszcze nie było.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • DOBRY(2018-03-02 11:24) Zgłoś naruszenie 12

  DALIBY WSZYSTKIM DZIECIOM PO 400+ I BYLOBY SPRAWIEDLIWIE I BEZ KOMBINACJI

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane