statystyki

Roszczenia reprywatyzacyjne: Pieniądze dla samorządów są, a chętnych brak

autor: Tomasz Żółciak10.01.2017, 07:21; Aktualizacja: 10.01.2017, 08:59
pieniądze

Samorządy boją się brać te pieniądze, bo a nuż też będą musiały zwrócićźródło: ShutterStock

Pieniądze na rozliczanie roszczeń reprywatyzacyjnych zabrane Warszawie mogą przejąć inne samorządy, mające podobne problemy. Zgłosiło się sześciu chętnych. W tym stolica.

Przypomnimy: wypłatę w wysokości 200 mln zł na zaspokojenie roszczeń byłych właścicieli nieruchomości (lub ich spadkobierców) przejętych na mocy dekretu Bieruta zablokowało Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP). To pokłosie afery reprywatyzacyjnej w Warszawie – resort zarzucał miastu liczne nieprawidłowości przy wydawaniu wcześniej przyznanych rządowych dotacji Funduszu Reprywatyzacyjnego (w 2014 r. Warszawa wydała 170 mln zł, a w 2015 r. – 200 mln zł).

Jednak rząd, odbierając stolicy te pieniądze ekstra, zapowiedział, że zgłosić się po nie będą mogły inne samorządy, które również mają kłopoty reprywatyzacyjne. Na wnioski resort skarbu (znajdujący się już w stanie likwidacji) czekał do końca grudnia.

Jak wynika z naszych ustaleń, wpłynęło zaledwie sześć wniosków o przyznanie dotacji. Kwoty są różne. Przykładowo starosta wągrowiecki wnioskuje o 3,65 mln zł, ale prezydent Skarżyska-Kamiennej zadowoliłby się już kwotą 10 tys. zł. Najwięcej chce... Warszawa, która zawnioskowała o pełną kwotę 200 mln zł. Ratusz argumentuje, że całościowe obciążenia budżetowe z tytułu wypłat odszkodowań za warszawskie nieruchomości opiewają na kwotę ok. 3,5 mld zł i że miasto samo sobie z tym zadaniem nie poradzi.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane