Jest nadzieja na wsparcie polskich rolników dotkniętych suszą. Tak mówił w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki po nadzwyczajnej naradzie poświęconej kryzysowi na rynkach. Choć oferowaną pomoc nazwał mizerną.

Bruksela nie przewidziała na razie wsparciadla naszych producentów. Zaproponowała natomiast 500 milionów euro wsparcia dla wszystkich wytwórców, którzy zmagają się z kryzysową sytuacją na rynkach rolnych. Chodzi o niskie ceny i nieopłacalną produkcję w związku z rosyjskim embargiem, spadkiem eksportu do Chin i małym popytem.

Nie ma jeszcze kryteriów podziału pieniędzy - nie udało się ministrom rolnictwa uzgodnić wspólnego stanowiska. Do czwartku eksperci z unijnych krajów mają zaproponować plan wypłaty rekompensat. Polski minister ma nadzieję, że jego wniosek o wsparcie tych, którzy ucierpieli w wyniku suszy zostanie uwzględniony.

Marek Sawicki wyjaśnił, że Komisja Europejska wcześniej informowała go, że jeśli kilka państw poprze polski wniosek, to jest szansa, że w tych kryteriach kwestia suszy zostanie uwzględniona.

- Kilkanaście państw poparło polski wniosek. To jest silny argument i mam nadzieję, że przy podziale tych środków będziemy uwzględnieni - dodał minister.