statystyki

Rolnicy mogą skorzystać z nowej preferencji podatkowej

autor: Łukasz Zalewski23.06.2015, 09:08; Aktualizacja: 23.06.2015, 09:16
Sytuacja zmieni się od 1 stycznia 2016 r., kiedy wejdą w życie nowe przepisy ustawy o PIT

Sytuacja zmieni się od 1 stycznia 2016 r., kiedy wejdą w życie nowe przepisy ustawy o PITźródło: ShutterStock

Pan Jerzy przejmie działalność rolniczą po ojcu – prawdopodobnie w tym lub przyszłym roku. W gospodarstwie będzie wytwarzał różnego rodzaju produkty nieprzetworzone (np. jaja kurze), a także przetworzone (pieczywo, sery, wędliny). Skala tej działalności będzie niewielka. – Słyszałem o zmianach w ustawach podatkowych, które przewidują zwolnienie z podatku lub niskie opodatkowanie takiej działalności. Jak powinienem opodatkować sprzedaż powyższych produktów po przejęciu gospodarstwa od ojca – pyta pan Jerzy.

Faktycznie, Sejm niedawno (w kwietniu) uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, w tym ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (Dz.U. z 2015 r. poz. 699). Nowelizacja dotyczy zmian w opodatkowaniu produkcji rolników i sprzedaży przetworzonych produktów rolnych takich jak np. pieczywo czy sery, o które pyta pan Jerzy.

Zmiany te, które omówimy w dalszej części artykułu, mają wejść w życie dopiero 1 stycznia 2016 r. To oznacza, że jeśli rolnik przejmie gospodarstwo w obecnym roku, będzie musiał stosować przepisy podatkowe obowiązujące do końca 2015 r.

Obecnie zwolnione z podatku są dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, niestanowiących działów specjalnych produkcji rolnej, przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa. Zwolnione z PIT są również dochody ze sprzedaży surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych (PKWiU ex 02.30.40.0) – ze zbioru dokonywanego osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny. Jak wyjaśniało Ministerstwo Rolnictwa, produkty przerobione sposobem przemysłowym należy rozumieć jako przerobione z wykorzystaniem metod mających zastosowanie w przemyśle.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Kk(2015-07-07 00:44) Zgłoś naruszenie 00

  Więc kupuj 1000 hektarów i nie plac podatków. Jak jest tak dobrze jakoś wieś nie przeżywa oblężenia miesciuchow wykupujacyvh ziemię, nie rozumiem tego wiec po co piszesz takie bzdury .

  Odpowiedz
 • EWA(2015-06-23 11:21) Zgłoś naruszenie 00

  Za to podatnicy zarabiający nawet najniższą płacę nie są zwolnieni z niczego!!!

  Bo rolnicy to współcześni Ubermenschen!!! w nikczemnym państwie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane