Senat w piątek nie wniósł poprawek do ustawy o ułatwieniach w handlu dla rolników. Nowe przepisy mają zachęcić rolników do sprzedaży własnych produktów w wyznaczonych miejscach, co ma zwiększyć dochody gospodarstw rolnych. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 97 senatorów, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Teraz ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników trafi do podpisu prezydenta.

Ustawa była inicjatywą posłów Kukiz-15. Celem nowych przepisów jest rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej w miastach m.in. poprzez wprowadzanie przez władze gmin dnia sprzedaży bezpośredniej, kiedy samorząd udostępniałaby miejsca dla rolników chcących sprzedawać swoje produkty.

Przepisy regulują, że miejsce do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników wyznaczy rada gminy w drodze uchwały. Rolnicy mają być ponadto zwolnieni od opłaty targowej.

W trakcie prac nad ustawą w Senacie przedstawiciel resortu rolnictwa był pytany, czy skoro w ustawie wskazuje się piątki i soboty, czy to ustawa pozwala handlować rolnikom w niedziele.

Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk zapewnił, że ustawa nie wyklucza handlu w niedziele przez rolników. "Również w niedziele można handlować - nie ma takiego zakazu" - powiedział.

Autorzy ustawy uważają, że ułatwienie w handlu ma się przyczynić do zwiększenia dochodów gospodarstw rolnych, a także sprzyjać upowszechnianiu produktów lokalnych. Ma służyć też skracaniu i dywersyfikacji kanałów dystrybucji. Posłowie i senatorowie wskazywali, że łatwiejszego dostępu do produktów bezpośrednio od rolnika oczekują także konsumenci. (PAP)

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.