statystyki

Jakim ubezpieczeniom podlega rolnik wykonujący jednocześnie umowę-zlecenie

autor: Izabela Nowacka,18.05.2019, 16:00
Trzeba zaznaczyć, że zleceniodawca nie ma wobec KRUS żadnych obowiązków informacyjnych. Ma je tylko rolnik. To on musi zawiadomić KRUS w ciągu 14 dni o wszelkich zmianach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i o zmianach tych okoliczności.

Trzeba zaznaczyć, że zleceniodawca nie ma wobec KRUS żadnych obowiązków informacyjnych. Ma je tylko rolnik. To on musi zawiadomić KRUS w ciągu 14 dni o wszelkich zmianach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i o zmianach tych okoliczności.źródło: ShutterStock

Mam możliwość zatrudnienia na umowę-zlecenie z wynagrodzeniem 2500 zł miesięcznie rolnika ubezpieczonego w KRUS. Czy istnieją jakieś ograniczenia? Czy muszę zgłosić tę osobę do ZUS? Czy jako zleceniodawca będę miał jakieś obowiązki wobec KRUS?

Oczywiście można bez przeszkód zatrudnić osobę prowadzącą gospodarstwo rolne i podlegającą ubezpieczeniom w KRUS. Bez względu na to, czy byłaby to umowa o pracę czy zlecenie, osoba ta będzie w ZUS podlegała ubezpieczeniom właściwym odpowiednio dla pracowników lub zleceniobiorców na ogólnych zasadach. Natomiast rodzaj umowy i wysokość miesięcznych wynagrodzeń przesądzi o tym, czy osoba ta pozostanie jednocześnie w KRUS, czy też wypadnie z tego systemu na rzecz ZUS.

Gospodarstwo nie ma znaczenia

Na powstanie obowiązku ubezpieczenia w ZUS nie ma wpływu posiadanie gospodarstwa rolnego i prowadzenie go w połączeniu z innym źródłem zarobkowania, np. umową-zleceniem lub umową o pracę. Tak wynika z art. 5 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym ubezpieczenie społeczne rolników, jeżeli nie podlegają oni obowiązkowi ubezpieczeń społecznych na podstawie ustawy, regulują odrębne przepisy (tj. ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników).

Osoba uprawiająca gospodarstwo rolne co do zasady jest objęta ubezpieczeniem rolniczym, tj. w KRUS. Jednak ustawa rolnicza ma zastosowanie wówczas, gdy rolnik nie ma dodatkowych umów lub nie pozostaje w innych stosunkach prawnych wywołujących obowiązek ubezpieczenia w ZUS. Zwykle wykonywanie działalności stanowiącej tytuł do ubezpieczeń w ZUS wyklucza rolnika z ubezpieczenia w KRUS, jednak z pewnymi wyjątkami. Możliwe jest bowiem pozostanie w ubezpieczeniu rolniczym mimo wstąpienia do ubezpieczenia w ZUS z tytułu umowy-zlecenia. Rolnik (lub domownik), który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy (czyli obowiązkowo), został objęty innym ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania m.in. umowy-zlecenia, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie wykonywania umowy (zlecenia), jeżeli przychód osiągany z tego tytułu w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza minimalnego wynagrodzeniu za pracę. Według słowniczka z pojęciami „inne ubezpieczenie społeczne” to obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych lub zaopatrzenie emerytalne określone w odrębnych przepisach.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane