Straty spowodowane suszą przekraczają już 3,6 mld zł; poszkodowanych jest ponad 130 tys. gospodarstw, a klęska dotknęła ok. 3,5 mln hektarów - wynika z informacji przekazanej przez resort rolnictwa.

Piotr Zgorzelski (PSL) powiedział na środowym briefingu w Sejmie, że gdy PSL alarmowało, że straty związane z suszą wyniosą dużo ponad 2 mld zł, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski "wyśmiał" ludowców. "Dziś słyszymy, że straty suszowe sięgają dużo ponad 3 mld zł" - dodał.

Poseł PSL mówił, że ludowców dochodzą "niepokojące sygnały, że wojewodowie odsyłają protokoły suszowe do samorządów, jakby chciały na nie zrzucić całą winę". "Jest to karygodny proceder, bardzo się temu przeciwstawiamy" - powiedział Zgorzelski.

Inny poseł PSL, b. szef resortu rolnictwa Marek Sawicki stwierdził, że "susza trwa 5 miesięcy, a Ministerstwo Rolnictwa i rząd nie ogłosiły jeszcze zakresu i skali pomocy". Dodał, że z ocen ludowców wynika, że straty związane z suszą obejmują 75 proc. kraju i prawdopodobnie ostatecznie przekroczą 10 mld zł.

"Rząd nie powinien czekać kolejnego miesiąca na przyjmowanie wniosków; z gmin są już protokoły strat, na ich podstawie powinny być już realizowane wypłaty przez ARiMR, bo rolnicy na te pieniądze czekają" - mówił.

Sawicki dodał, że PSL chce ustawowego zniesienia dwóch rat tegorocznego podatku rolnego oraz utworzenia Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Rozwiązania te mają - zaznaczył - pomóc rolnikom m.in. w odtworzeniu dochodów utraconych w wyniku suszy.

W środę odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa, na którym mają być omówione skutki suszy. Z informacji podpisanej przez ministra rolnictwa wynika, że wkrótce zostanie uruchomiona pomoc dla rolników, których straty przekroczyły 70 proc., oraz rybaków prowadzących chów ryb w stawach na terenie gmin, gdzie wystąpiła susza.

Te dwie grupy poszkodowanych mogą od 14 do 28 września składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie pomocy. Dla najbardziej poszkodowanych rolników (straty powyżej 70 proc.) pomoc wynosi 1 tys. zł na hektar, jeżeli mają polisę ubezpieczenia upraw. Rybacy mogą otrzymać 300 zł do hektara gruntów pod zarybionymi stawami.

Termin składania wniosków dla tych, których straty mieszczą się między 30 a 70 proc. oraz stawka pomocy - jak podaje Ministerstwo Rolnictwa - "zostanie ogłoszony po zakończeniu szacowania szkód w tych gospodarstwach przez komisje powołane przez wojewodów, co powinno nastąpić w najbliższych dniach".