Absurd w prawie autorskim: Wkrótce internetowym piratem zostaniesz przez przypadek?

autor: Sławomir Wikariak29.01.2014, 07:05; Aktualizacja: 29.01.2014, 08:19
Piractwo internetowe

Piractwo internetoweźródło: ShutterStock

Szykuje się duża zmiana w podejściu do ściągania czy nawet oglądania pirackich filmów. Tak przynajmniej wynikałoby z opinii sporządzonej w luksemburskim Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (37)

  • anty-UE(2014-01-29 20:21) Zgłoś naruszenie 00

    Unia Europejska w obecnej wersji to WIELKIE ZŁO, które zniszczy Europę. Uważam, że do największych zadań mojego i przyszłych pokoleń będzie należało ZNISZCZENIE tego tworu i wprowadzenie rozsądnej, zdrowej integracji opartej na idei Europy Ojczyzn.

    Odpowiedz
  • CopyRight Holder(2014-01-29 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce wszyscy chcą wszystko za darmo, zawsze nikt nie winny, nikt nic nie zrobił a wszystko samo się ******** lub ******** Winnych nie ma, bo przecież z przekrętów Polak żyje.

    Prawo jest takie byście złodzieje nie kradli, nie interpretowali to jak sobie chcecie tylko przestrzegali zasady. A zasada jest, nie czyn innemu co tobie nie mile! Wiec skończcie znowu srać w portki.

    Odpowiedz
  • wiedza(2014-01-29 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    kombinowanie w ten sposob aby szukac "piratow" pokazuje jasno, ze to nie ci "piraci" ale wszyscy ci co ich "szukaja" sa zlodziejami i do tego glupimi... sa naprawde metody i to skuteczne aby cos nie krazylo po sieci bez jakichkolwiek kar, ale oni chca tylko pieniedzy, wiec reszte sobie mozna sobie dopowiedziec... to tak jakby na noc wylamywanoby ustawowo wszystkie drzwi w sklepach a rano cieszono sie, ze jest wiecej winnych, bo ktos np bulke wzia... wiec nim cos wymysla to sie doucza bo wyglada, ze kombinuja bardzo ograniczone osoby...

    Odpowiedz
  • NieWłasnośćNieIntelektualna(2014-01-29 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    Te całe prawa autorskie o jedno wielkie bagno by zniewolić ludzi i ograniczyć ich dostęp do wiedzy!!! w nas siła!!! V jak vendetta!!!

    Odpowiedz
  • kontra(2014-01-29 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    Niech ścigają tych co takie materiały w internecie zamieszczają a nie tych którzy nieświadomie je ściągają. ZAIKS czy inne tego rodzaju organizację maja dziurawą kieszeń i ciągle im mało . Autor powinien otrzymać jednorazową zapłatę za opublikowany utwór a nie ciągnąc bez końca. Każdy utwór można przyrównać do jakiegokolwiek towaru a autor powinien mieć satysfakcję z tego że zyskuje popularność a jeżeli tego nie chce to to niech swoje wypociny zamknie w szufladzie.

    Odpowiedz
  • 1951(2014-01-29 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    Unia Europejska powinna zająć się poprawą życia OBYWATELI EUROPY a nie gnębieniem ich.Bardzo liczne nowe przepisy ZABIJAJĄ godność ludzi i ich kulturę że o NARODOWOŚCI nie wspomnę.Panom FISKUSOM z UNI dziękujemy!!!

    Odpowiedz
  • ośmiornica(2014-01-29 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    A jeśli ja jestem w Media Markt, gdzie włączone są telewizory, to ja mam być odpowiedzialny za to, czy owo Media Markt sobie wykupiło prawo do wyświetlania publicznego, czy może kradnie sygnał z sąsiedniego budynku? A jeśli wejdę do Empiku, gdzie cały czas leci jakaś muzyka, to ja mam być odpowiedzialny za to, czy Empik zapłacił ZAiKSowi? A jeśli idę ulicą i atakuje mnie banner ze zdjęciem pięknej dziewczyny, to ja mam być odpowiedzialny za to, czy to zdjęcie zostało nabyte w sposób legalny, czy może ukradzione nastolatce ze Smallville? Przecież to jest kpina. Czy jeśli czytam książkę, to ja mam być odpowiedzialny za to, czy pisarz publikując ją, nie popełnił plagiatu? Takich przypadków równie absurdalnych wymagań może być na pęczki, z daleka od internetowej rzeczywistości. Rzadko używam tak jednoznacznych słów w komentarzach, ale człowiek wysuwający taką propozycję prawną jest głupi. Tyle.

    Odpowiedz
  • ośmiornica(2014-01-29 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam dokument "Kultura Remiksu", który można obejrzeć w internecie - nie wiem, czy legalnie. Bardzo ładnie pokazuje i opisuje drugą stronę całej tej paranoi związanej z prawami autorskimi.

    Odpowiedz
  • intervojager(2014-01-29 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    To jest nowe ACTA, na któym koncerny i artysci stracą w przeciwieństwie do grupy osób nie legalnie rozpowszechniających dobra kultóry, któży zaczną na tym zarabiać tak jak dealerzy narkotyków tylko dla tego że te są nie legalne, szczególnie w Polsce, gdzie większość społeczeństwa żyje na granicy minimum socjalnego i nie stać go na rygorystyczne przestrzeganie praw autorskich.

    Odpowiedz
  • ABDANK(2014-01-29 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    A skąd mam wiedzieć, że informacja pochodzi ze źródła nielegalnego? Jestem legalistą do bólu. Nie toleruję piractwa, bandytyzmu, złodziejstwa, w jakiejkolwiek formie. I nie korzystam z niczego, co wg mojej wiedzy jest nielegalne. Ale jako legalista stosuję jedną podstawową zasadę: jeżeli nie wiem, że (coś) jest ponad wszelką wątpliwość nielegalne, dla mnie jest legalne. Jest to proste rozwinięcie zasady: co nie jest zabronione, jest dozwolone. Reszta, to bełkot debilnych (pseudo)prawników. Tak, jak nadmierne, zbędne komplikowanie prostych zasad (prostego prawa).

    Odpowiedz
  • v(2014-01-29 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    zgadzam się z ośmiornicą

    Odpowiedz
  • obmn(2014-01-29 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli tak to instytucje administracyjne lub dystrybutorzy internetu powinni zatrudnić kilku informatyków, którzy by w internecie blokowali strony nielegalne bo skąd zwykły obywatel ma wiedzieć co jest w internece zabronione, przecież ten kto rozprowadza internet wie najlepiej czy rozprowadza coś legalnego czy nielegalnego.

    Odpowiedz
  • Prosty Obywatel - czyli NIK(t)(2014-01-29 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    Przykre to, ale kolejny problem jest "załatwiany na skróty". Wczoraj okazało się, że jak mój samochód jedzie zbyt szybko, to ja będę ukarany. Dlaczego, bo to jest furtka, aby uprościć pozyskiwanie dochodów do budżetu w formie ściągąnia kar przy zminimalizowaniu pracy organów ściągania... Prawa autorskie i prawo do czerpania korzyści materialnych z praw autorskich to dwa elementy, z których pierwszy nie wzbudza emocji, a drugi tak, bo związany jest z płaceniem. Dla mnie rozwiązaniem sensownym jest doprowadzenie do stanu, w którym nie będzie opłacać się ryzykować, że ściągnę coś zainfekowanego za darmo, bo w legalnym źródle zapłacę 0,50 PLN. Na początek generalna uwaga - czasy w których to co nasze PRL-owe (sowieckie) było nijakie, a to "z Zachodu" błyszczące i w super jakości - mineły i basta. Urzędnik reprezentujący UE ma taki sam orzeszek w małej główce jak i - często - nasz... A mówiąc poważnie takie prawo idzie na skróty, bo za wszelką cenę urzędnicy chcą obronić interesy wydawców, bo to oni mają (z zasady) prawa majątkowe do praw autorskich i dlatego książka, czy gazeta - w wersji elektronicznej - kosztuje 90% tego, co w wersji papierowej, gdy koszty (cena praw autorskich to 5-10%), druk kolejnego egzemplarza 0,0 PLN, składowanie nakładu 0,0 PLN, koszt transportu 0,0 zł, koszt utylizacji tego, co nie udało się sprzedać 0,0 PLN, cena kolokacji serwerów 0,00001PLN...
    Przy okazji - używając technologii Proxy, VPN, itp. - można jednak być w Internecie anonimowych (bo koszt identyfikacji ma znaczenie), więc łatwiej uznać za przestepcę tego co ściągną kradzione niż tego, kto wystawił kradzione i czerpie z tego profity pozycjonując się w Googlach... A teraz dlaczego było o samochodzi, bo "jak mój zawirusowany komputer sam coś ściągnie" to też ja będę karany ? ... Warto być psychiatrą, bo to zawód ze świtlaną przyszlością...

    Odpowiedz
  • Stan(2014-01-29 15:00) Zgłoś naruszenie 00

    Do #18 CopyRight Holder. Jak śmiesz człowieku zakładać z góry, nie znając go że ten ktoś kradnie. Podaj swoje dane to zaraz znajdziesz się w sądzie za takie pomówienia. Jeżeli jesteś tak zgodny z prawem to powinieneś to przyjąć bez zająknięcia. Prawo powinno być jak skalpel a nie jak czołg który tratuje wszystko na drodze. Po twojej wypowiedzi świadczy że w prawie totalitarnym czułbyś się najlepiej i tylko prawo czołgu do ciebie przemawia. To jest prawda że każdy przy takim obrocie sprawy może być potraktowany jako pirat, ponieważ 99 procent stron nawet przy ich otwarciu buforuje pliki danej strony na dysku lokalnym. Czyli w tym momencie ściągasz treść tej strony na dysk. Wchodząc nawet na legalną stronę nieświadomie ściągasz treść której właściciel nie chce aby była ściągana. Niedbalstwo administratora takiej strony może postawić cię przed sądem. Po prostu głupota niektórych władz ustawodawczych nie mieści się w żadnych standardach. Jeżeli te przepisy wejdą w życie to zamkną one praktycznie dostęp do jakiejkolwiek informacji. Jeżeli zakładać że te organy ustawodawcze takie głupie nie są, to wydaje mi się że własnie o to chodzi aby ten dostęp zamknąć.

    Odpowiedz
  • guzik(2014-01-29 15:44) Zgłoś naruszenie 00

    I właśnie portal DGPdobrze zrobił, że w trosce o swoich przeglądaczach, legalne artykuły są dostępne dla wszystkich, pirackie zamknięte na skobel i delikwent loguje się na własną odpowiedzialność.

    Odpowiedz
  • jerry m(2014-01-29 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież to wszystko jest tak głupie, że aż przykre. Jeżeli twórca cos 'tworzy" i zamie4szcza w sieci ,wyraża tym samym zgode na korzystanie z jego dzieła. Jeżeli nie , to nich sobie zamknie to" dzieło w piwnicy czy komórce i " po ptokach' Nad czym tu wylewać łzy. Ja bym wprowadził takie prawo, które nakazywałoby tworcy płacić odszkodowanie oglądającemu za straty moralne za to, że nieopatrznie w sieci miał kontakt z takim pożal sięn boże " dzieloem" ttzw, twórcy. Ot i tyle w tym temacie.

    Odpowiedz
  • sceptyk(2014-01-29 16:47) Zgłoś naruszenie 00

    Niech ci wielcy tfórcy tworzą do szuflady.

    Odpowiedz
  • Jasiek24(2014-01-29 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    Rozwiązaniem dla TWÓRCÓW jest sprzedaż dedykowana ich utworów.
    Konsekwencją tego byłby oczywisty wniosek, że wszyscy pozostali to ZŁODZIEJE.

    Odpowiedz
  • wojtek(2014-01-29 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo autorskie w internecie jest jak Janukowicz na Ukrainie.
    Niezbędny jest internetowy MAJDAN, żeby posłać to prawo tam gdzie jego miejsce - do lamusa historii.

    Odpowiedz
  • Debil(2014-01-29 20:33) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie to wcale nie dziwi. Ta unia wydała już tyle debilnych idiotyzmów, że jeden kretynizm w prawie unijnym więcej niczego nie zmieni.

    Odpowiedz