Absurd w prawie autorskim: Wkrótce internetowym piratem zostaniesz przez przypadek?

autor: Sławomir Wikariak29.01.2014, 07:05; Aktualizacja: 29.01.2014, 08:19
Piractwo internetowe

Piractwo internetoweźródło: ShutterStock

Szykuje się duża zmiana w podejściu do ściągania czy nawet oglądania pirackich filmów. Tak przynajmniej wynikałoby z opinii sporządzonej w luksemburskim Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (37)

  • Michał(2014-01-29 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    Znowu coś kombinują. Przecież to byłaby głupota, gdyby zmieniali obecny stan rzeczy. Zmiana oznaczałaby, że właściwie kazdy z internautów byłby piratem, bo nie ma chyba osoby, która często korzysta z sieci i nigdy nie trafila na stronę, na której jest zamieszczona treść "nielegalna", czy może raczej rozpowszechniona bez zgody jej twórcy.
    Obecne status quo jest moim zdaniem wystarczające. Ściganie z urzędu ściągających i rozpowszechniających i ściganie cywilne ściągających. Samo oglądanie nie powinno być karane.

    Odpowiedz
  • fin(2014-01-29 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Czy na prawdę ktoś uważa, że "zwycięstwo" w walce z piractwem zapełni kina i napędzi sprzedaż płyt? Ludzie do kin i tak chodzą, podobnie jak na koncerty. Co najwyżej nie będzie możliwości poznania jakiegoś artysty przed kupieniem drogiej płyty - ciekawe kto na tym straci...

    Ale ok, rozumiem że socjalizm rozwiązał już wszystkie prawdziwe problemy i teraz bierze się za wymyślone. To też dobrze.

    Odpowiedz
  • kaz(2014-01-29 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    A olał ich wszystkich!

    Odpowiedz
  • y(2014-01-29 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    Nawet gdyby tak było, choć to nie jest najlepszy pomysł, zakładając zarazem, ze piractwo nie powinno być zasadą, to skąd to do końca wiedzieć, przecież w tym internecie jest chyba wszystko, można omyłkowo natrafić–kliknąć coś, jest mnóstwo spam-ów „nie znikających”, wadliwych nie wyświetlających się stron, wolno wszystko chodzi co nie zależy tak naprawdę od prędkości internetu itp., czasami czytanie i ocena a ta subiektywna wielokroć może zająć mnóstwo czasu, inną kwestią jest to dlaczego media płacą tak dużo pieniędzy niektórym twórcom i innym osobom z pieniędzy publicznych, przysłowiowy Kowalski musiałby zapłacić za wypowiedź i reklamę w danym czasie krocie, co jest oczywiście dla niego nieosiągalne, ci opływają w luksusie chwaląc się tym wokół a prawda jest taka, że jak media kogoś nie pokażą, to nikt go nie będzie raczej znał, także kogoś lub coś ktoś raz w życiu zobaczył w internecie i później nie ma ochoty tego słuchać ani oglądać, nadto zniesienie ulg internetowych spowoduje, że większość będzie oszczędzać jeszcze bardziej i ściągać co się da, zamiast kupować legalnie, poza tym Haga i Trybunał to raczej „inny świat, przepaść, czy jak śpiewają lecz wielka dzieli nas granica...”, w odniesieniu do życia przeciętnego Polaka (zasobność portfela, świadczenia itp.), a większość ma taki status może nawet ok. 99% obywateli ? i o tym też warto pamiętać

    Odpowiedz
  • Sanosis(2014-01-29 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli rozumiem, że sąd w ramach postępowania będzie wymierzał zarówno sobie, prokuratorowi i wszystkim biegłym kary za nielegalne kopiowanie (neizbędne do przeprowadzenia analizy).

    Odpowiedz
  • aza(2014-01-29 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    chodzi o ponowne nieuświadomienie i ogłupienie społeczeństwa. brak dostęp do wiedzy, trzeba będzie czerpać wiedzę tylko z uczelni z wąskiego zakresu, programów historycznych w tv i tak jest mało... a dzieciaki mimo, że nie korzystają za często z książek to już w ogóle przestaną czytać też e-booki, nie będzie darmowego dostępu do żadnych nowych publikacji dla mniej zamożnych badaczy i naukowców. Będzie to gwałt nie tylko na kasie, ale i na samodzielności i wolności wyboru...

    Odpowiedz
  • trrrrr(2014-01-29 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    To po raz kolejny jest psucie państwa. Jeśli z wszystkich będziemy robić przestępców, to w końcu większość ludzi wejdzie w rolę przestępców - czyli ludzi będących w opozycji do prawa i państwa. A to się dobrze nie skończy.

    Odpowiedz
  • Papcio(2014-01-29 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    czyli w związku z tym opłaty reprograficzne zostaną uznane za nielegalne?

    Odpowiedz
  • wojtek(2014-01-29 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo autorskie w internecie jest jak Janukowicz na Ukrainie.
    Niezbędny jest internetowy MAJDAN, żeby posłać to prawo tam gdzie jego miejsce - do lamusa historii.

    Odpowiedz
  • ABDANK(2014-01-29 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    A skąd mam wiedzieć, że informacja pochodzi ze źródła nielegalnego? Jestem legalistą do bólu. Nie toleruję piractwa, bandytyzmu, złodziejstwa, w jakiejkolwiek formie. I nie korzystam z niczego, co wg mojej wiedzy jest nielegalne. Ale jako legalista stosuję jedną podstawową zasadę: jeżeli nie wiem, że (coś) jest ponad wszelką wątpliwość nielegalne, dla mnie jest legalne. Jest to proste rozwinięcie zasady: co nie jest zabronione, jest dozwolone. Reszta, to bełkot debilnych (pseudo)prawników. Tak, jak nadmierne, zbędne komplikowanie prostych zasad (prostego prawa).

    Odpowiedz
  • Jasiek24(2014-01-29 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    Rozwiązaniem dla TWÓRCÓW jest sprzedaż dedykowana ich utworów.
    Konsekwencją tego byłby oczywisty wniosek, że wszyscy pozostali to ZŁODZIEJE.

    Odpowiedz
  • wiedza(2014-01-29 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    kombinowanie w ten sposob aby szukac "piratow" pokazuje jasno, ze to nie ci "piraci" ale wszyscy ci co ich "szukaja" sa zlodziejami i do tego glupimi... sa naprawde metody i to skuteczne aby cos nie krazylo po sieci bez jakichkolwiek kar, ale oni chca tylko pieniedzy, wiec reszte sobie mozna sobie dopowiedziec... to tak jakby na noc wylamywanoby ustawowo wszystkie drzwi w sklepach a rano cieszono sie, ze jest wiecej winnych, bo ktos np bulke wzia... wiec nim cos wymysla to sie doucza bo wyglada, ze kombinuja bardzo ograniczone osoby...

    Odpowiedz
  • NieWłasnośćNieIntelektualna(2014-01-29 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    Te całe prawa autorskie o jedno wielkie bagno by zniewolić ludzi i ograniczyć ich dostęp do wiedzy!!! w nas siła!!! V jak vendetta!!!

    Odpowiedz
  • kontra(2014-01-29 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    Niech ścigają tych co takie materiały w internecie zamieszczają a nie tych którzy nieświadomie je ściągają. ZAIKS czy inne tego rodzaju organizację maja dziurawą kieszeń i ciągle im mało . Autor powinien otrzymać jednorazową zapłatę za opublikowany utwór a nie ciągnąc bez końca. Każdy utwór można przyrównać do jakiegokolwiek towaru a autor powinien mieć satysfakcję z tego że zyskuje popularność a jeżeli tego nie chce to to niech swoje wypociny zamknie w szufladzie.

    Odpowiedz
  • 1951(2014-01-29 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    Unia Europejska powinna zająć się poprawą życia OBYWATELI EUROPY a nie gnębieniem ich.Bardzo liczne nowe przepisy ZABIJAJĄ godność ludzi i ich kulturę że o NARODOWOŚCI nie wspomnę.Panom FISKUSOM z UNI dziękujemy!!!

    Odpowiedz
  • ośmiornica(2014-01-29 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    A jeśli ja jestem w Media Markt, gdzie włączone są telewizory, to ja mam być odpowiedzialny za to, czy owo Media Markt sobie wykupiło prawo do wyświetlania publicznego, czy może kradnie sygnał z sąsiedniego budynku? A jeśli wejdę do Empiku, gdzie cały czas leci jakaś muzyka, to ja mam być odpowiedzialny za to, czy Empik zapłacił ZAiKSowi? A jeśli idę ulicą i atakuje mnie banner ze zdjęciem pięknej dziewczyny, to ja mam być odpowiedzialny za to, czy to zdjęcie zostało nabyte w sposób legalny, czy może ukradzione nastolatce ze Smallville? Przecież to jest kpina. Czy jeśli czytam książkę, to ja mam być odpowiedzialny za to, czy pisarz publikując ją, nie popełnił plagiatu? Takich przypadków równie absurdalnych wymagań może być na pęczki, z daleka od internetowej rzeczywistości. Rzadko używam tak jednoznacznych słów w komentarzach, ale człowiek wysuwający taką propozycję prawną jest głupi. Tyle.

    Odpowiedz
  • ośmiornica(2014-01-29 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam dokument "Kultura Remiksu", który można obejrzeć w internecie - nie wiem, czy legalnie. Bardzo ładnie pokazuje i opisuje drugą stronę całej tej paranoi związanej z prawami autorskimi.

    Odpowiedz
  • CopyRight Holder(2014-01-29 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce wszyscy chcą wszystko za darmo, zawsze nikt nie winny, nikt nic nie zrobił a wszystko samo się ******** lub ******** Winnych nie ma, bo przecież z przekrętów Polak żyje.

    Prawo jest takie byście złodzieje nie kradli, nie interpretowali to jak sobie chcecie tylko przestrzegali zasady. A zasada jest, nie czyn innemu co tobie nie mile! Wiec skończcie znowu srać w portki.

    Odpowiedz
  • intervojager(2014-01-29 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    To jest nowe ACTA, na któym koncerny i artysci stracą w przeciwieństwie do grupy osób nie legalnie rozpowszechniających dobra kultóry, któży zaczną na tym zarabiać tak jak dealerzy narkotyków tylko dla tego że te są nie legalne, szczególnie w Polsce, gdzie większość społeczeństwa żyje na granicy minimum socjalnego i nie stać go na rygorystyczne przestrzeganie praw autorskich.

    Odpowiedz
  • v(2014-01-29 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    zgadzam się z ośmiornicą

    Odpowiedz