statystyki

Do pięciu lat więzienia za witryny z torrentami

autor: Sławomir Wikariak13.02.2017, 07:39; Aktualizacja: 13.02.2017, 08:20
internet, uzależnienie, komputer

90 proc. plików, do których dostęp umożliwia The Pirate Bay, zawiera utwory udostępnione bezprawnieźródło: ShutterStock

Serwisy, które pozwalają na ściąganie pirackich filmów, łamią prawo, mimo że same tych filmów nie rozpowszechniają – uważa rzecznik generalny unijnego trybunału.

Jedną z najpopularniejszych metod na ściąganie filmów, muzyki czy e-booków jest korzystanie z sieci BitTorrent. Wymiana plików następuje bezpośrednio między komputerami użytkowników. Ściągając je, zazwyczaj udostępniają choćby ich fragmenty, czym narażają się (nawet) na odpowiedzialność karną.

Sieć wymiany nie mogłaby działać bez specjalnych witryn, które gromadzą pliki torrent będące swego rodzaju linkami pozwalającymi na ściągnięcie filmu czy albumu o konkretnym tytule. Serwisy te bronią się tym, że same nie rozpowszechniają żadnych pirackich treści, bo przecież cały transfer odbywa się bezpośrednio między komputerami internautów. Zgodnie z wydaną w minionym tygodniu opinią Macieja Szpunara, rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nie ma to jednak znaczenia. Jeśli mają świadomość, że pliki torrent umożliwiają ściąganie pirackich treści, to ponoszą odpowiedzialność za naruszanie praw autorskich. W konsekwencji sądy mogą wydawać dostawcom internetu nakaz blokowania takich witryn.

– Rzecznik bardzo słusznie stwierdza, że kluczowa jest „prawna istota pewnych działań, nieuzależniona od rozwiązań technicznych, w jakie wpisują się te działania”. W świecie nowych technologii skupienie na technicznym aspekcie w oderwaniu od istoty i celu określonego rozwiązania powodowałoby, że prawo nie nadążałoby za rozwojem. Opinia rzecznika pokazuje, że nie wystarczy wprowadzać drobne niuanse techniczne, by bezkarnie dopuszczać się naruszeń praw autorskich – komentuje adwokat Maciej Kubiak, wspólnik w kancelarii LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy.

Publiczne udostępnienie


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • mam ten kraj w tyle(2017-02-13 17:53) Zgłoś naruszenie 50

  To są marnej jakości pliki, gdyby nie one to nikt by o tych artystach nie słyszał, niech się cieszą że są bo jak ich nie będzie to i kasa się skończy, bo nikt badziewia nie będzie kupował. DOS i Windows dlatego zaistniały że można je było kopiować, teraz nikt kto się szanuje w informatyce ich nie używa

  Odpowiedz
 • ter(2017-02-13 22:15) Zgłoś naruszenie 40

  No jasne, a Auchan sprzedaje noże i umożliwia mordercom dokonanie zbrodni... Ścigać ich za to!!!

  Odpowiedz
 • marcos (2017-02-13 19:59) Zgłoś naruszenie 40

  Olać te ich filmy . NIech w kinach spadną ceny biletów albo niech nie muszę wąchać cuchnących popcornem ludzi

  Odpowiedz
 • Prawyzlewej(2017-02-13 17:04) Zgłoś naruszenie 10

  RIP Wolność

  Odpowiedz
 • myślący(2017-03-09 16:14) Zgłoś naruszenie 10

  Mam świadomość, że magnetofony i magnetowidy mogą naruszać prawa autorskie. Czy mogę zatem legalnie sprzedawać te urządzenia? A może należałoby zakazać sprzedaży takich urządzeń, także na rynku wtórnym? Absurd urzędników UE. Czy zatem zamieszczenie pod reklamą filmu w sklepie fragmentu fabuły nie narusza także praw autorskich? Przecież ujawniono fragment utworu (fabuły)?

  Odpowiedz
 • nieznany4365364(2018-02-28 10:38) Zgłoś naruszenie 00

  Sławomir Wikariak - ******** cię człowieku do reszty

  Odpowiedz
 • mirrek(2017-04-30 13:36) Zgłoś naruszenie 00

  Jakim cudem firmy tworzące sieć sklepów z "legalnym " dziełem , mają wgląd w moje prywatne torrenty z moimi prywatnymi filmami . Jakie prawo broni mojej prywatności ? Proponuję rozpatrzyć nowe prawo do obrony koniecznej każdego obywatela .

  Odpowiedz
 • Wolna Polska!(2017-04-20 22:20) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe co wymyślą dalej, ściganie ludzi wypróżniających się " w krzakach" Oczywiście dla "BEZPIECZEŃSTWA". Ludzie przestańcie biernie się na to zgadzać i dajcie im popalić.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane