Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ekwiwalent za ubranie i dostęp do wody: 5 praw bhp pracownika w firmie

Odpowiednia wielkość pomieszczeń i ich oświetlenie Przede wszystkim pracownik ma prawo do pracy w odpowiednich pomieszczeniach - powinny być one dostosowane do rodzaju wykonywanych zajęć oraz czasu przebywania pracowników w tych miejscach. Jeśli pracownicy przebywają więc w pomieszczeniu dłużej niż 4 godziny (pomieszczenie stałej pracy), na każda osobę powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2m2 wolnej powierzchni podłogi, czyli nie zajętej przez maszyny i inne wyposażenie stanowisk pracy. >>Czytaj też: Zostałeś zwolniony z pracy? Oto 7 obowiązków, jakie ma wtedy pracodawca Wysokość takich pomieszczeń nie może być niższa niż 3 m w świetle (3,3 m w świetle – jeżeli w pomieszczeniu prowadzone są prace powodujące występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia). Dopuszcza się obniżenie wysokości do 2,5 m w świetle, a tylko jeśli w pomieszczeniu zatrudnionych jest nie więcej niż 4 pracowników, a na każdego z nich przypada co najmniej po 15m3 wolnej objętości pomieszczenia. Możliwe jest to również, gdy w pomieszczeniach zainstalowano klimatyzację, pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Jednak jeżeli pracownicy przebywają w pomieszczeniu jedynie od 2 do 4 godzin w ciągu doby, jego wysokość nie może być mniejsza niż 2,2 m. Ponadto pomieszczenia muszą być oświetlone światłem dziennym, chyba że względy technologiczne lub specyfika pomieszczenia na to nie pozwalają. Jeżeli światło dziennie nie wystarcza, pracodawca musi zagwarantować oświetlenie elektryczne o odpowiednich parametrach - takie światło musi zostać zapewnione też pracownikom w porze nocnej.
Odpowiednia wielkość pomieszczeń i ich oświetlenie Przede wszystkim pracownik ma prawo do pracy w odpowiednich pomieszczeniach - powinny być one dostosowane do rodzaju wykonywanych zajęć oraz czasu przebywania pracowników w tych miejscach. Jeśli pracownicy przebywają więc w pomieszczeniu dłużej niż 4 godziny (pomieszczenie stałej pracy), na każda osobę powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2m2 wolnej powierzchni podłogi, czyli nie zajętej przez maszyny i inne wyposażenie stanowisk pracy. >>Czytaj też: Zostałeś zwolniony z pracy? Oto 7 obowiązków, jakie ma wtedy pracodawca Wysokość takich pomieszczeń nie może być niższa niż 3 m w świetle (3,3 m w świetle – jeżeli w pomieszczeniu prowadzone są prace powodujące występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia). Dopuszcza się obniżenie wysokości do 2,5 m w świetle, a tylko jeśli w pomieszczeniu zatrudnionych jest nie więcej niż 4 pracowników, a na każdego z nich przypada co najmniej po 15m3 wolnej objętości pomieszczenia. Możliwe jest to również, gdy w pomieszczeniach zainstalowano klimatyzację, pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Jednak jeżeli pracownicy przebywają w pomieszczeniu jedynie od 2 do 4 godzin w ciągu doby, jego wysokość nie może być mniejsza niż 2,2 m. Ponadto pomieszczenia muszą być oświetlone światłem dziennym, chyba że względy technologiczne lub specyfika pomieszczenia na to nie pozwalają. Jeżeli światło dziennie nie wystarcza, pracodawca musi zagwarantować oświetlenie elektryczne o odpowiednich parametrach - takie światło musi zostać zapewnione też pracownikom w porze nocnej. / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • 85
  2015-11-17 22:27:54
  Ekwiwalent za mundur czyli ubranie służbowe strażaka czy celnika bywa ostatnio nazywany "przywilejem". Chyba nawet w artykułach DGP.
  0
 • Cywil
  2015-11-18 17:12:15
  Ty biedo w mundurze nie jęcz dostajesz 2 tys. a mundur kosztuje ułamek tej kwoty. Nie zapłaciłeś nawet złotówki na ZUS płaci za ciebie nierobie państwo.
  1
Reklama

Zobacz więcej

image for background

Przejdź do strony głównej