W internecie aż roi się od poradników mówiących o tym, jak przyszły pracownik powinien przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Trudniej jednak znaleźć informacje o tym, co powinien zrobić pracodawca, aby poszukiwania nowego członka zespołu zakończyły się sukcesem. Dlatego o porady dla początkujących rekruterów zapytaliśmy ekspertów. Poszukiwania nowego pracownika to czasochłonny proces, który mimo naszych najlepszych chęci może łatwo zakończyć się dokonaniem niewłaściwego wyboru. Jak więc przeprowadzić rekrutację, aby wyłonić kandydata, który przyniesie najwięcej korzyści naszej firmie?
1 Bardzo częstym błędem przy prowadzeniu rekrutacji jest przeprowadzane rozmów kwalifikacyjnych samodzielnie. W ten sposób odbieramy sobie możliwość skonfrontowania swojej opinii z wrażeniem drugiej osoby. Mimo że siłą rzeczy chcemy wyłonić do swojej firmy kogoś, z kim to właśnie nam będzie pracowało się najlepiej, ważne jest, by postarać się maksymalnie zobiektywizować swój osąd. Właśnie dlatego podczas takich spotkań doskonale sprawdza się obecność dwóch osób reprezentujących firmę. – Dobrym partnerem podczas rekrutacji może być wspólnik, zaufany pracownik z dłuższym stażem pracy lub zewnętrzny konsultant. Podczas takiej rozmowy każdy powinien na bieżąco zapisywać swoje uwagi i spostrzeżenia. Następnie, najlepiej dopiero po wysłuchaniu wszystkich aplikantów, warto przeanalizować, co kto zanotował i na co zwrócił uwagę – dodaje Hanna Bielicka-Adamczyk z GP People.
ShutterStock
2 Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się przeprowadzić proces rekrutacyjny samodzielnie czy razem ze specjalistą, to jeszcze przed jego rozpoczęciem powinniśmy dobrze zastanowić się nad pytaniami, które chcemy zadać, a także ich kolejnością. Podczas spotkania postarajmy się wytworzyć w kandydacie poczucie bezpieczeństwa i względnego komfortu. Dzięki temu będzie znacznie bardziej otwarty i skory do szczerych odpowiedzi. Zacznijmy zadawanie pytań od prostych kwestii, jak dane personalne i podstawowe fakty z przebiegu kariery zawodowej. Następnie skierujmy rozmowę na osobiste opinie i stopniowo przechodźmy do pytań bardziej szczegółowych. Pamiętajmy, że sposób prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej zawsze musi wynikać z charakteru pracy. – Liczba etapów czy ewentualne zadania dodatkowe powinny odpowiadać stanowisku, na które rekrutujemy, a także poziomowi umiejętności, jakich będziemy wymagać od przyszłego pracownika. Proces rekrutacji powinien przede wszystkim umożliwić kandydatowi pokazanie jego potencjału i sposób myślenia, a nie przysparzać mu kilkunastu godzin dodatkowej pracy – dodaje Hanna Bielicka-Adamczyk z GP People.
ShutterStock
3 Wielu menadżerom wydaje się, że warunki współczesnego rynku pracy sprawiają, że jakakolwiek sensowna oferta zatrudnienia jest przyjmowana z ogromnym entuzjazmem. Trzeba jednak pamiętać o tym, by niezależnie od tego prowadząc rozmowy kwalifikacyjne nie przyjmować „pozycji władcy”. To najgorsza z możliwych strategii. Proces rekrutacji to czas, w którym obie strony wzajemnie się oceniają i na tej podstawie podejmują decyzję o chęci nawiązania współpracy. Wbrew pozorom więc to, jak my i reprezentowana przez nas firma wypadniemy na rozmowie, jest równie ważne. Dlatego też zadając pytania nie zapomnijmy o tym, by następnie także kandydatowi dać czas i szansę na uzyskanie informacji, których nie wyczytał w ogłoszeniu. Chcemy przecież, by świadomie podjął decyzję i również był zadowolony z efektów procesu rekrutacyjnego.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję