Nowy rok przyniesie wiele zmian w prawie pracy, w tym tych związanych z uprawnieniami poszczególnych grup pracowniczych. Zobacz, kto zyska na zmianach i może liczyć między innymi na podwyżki, a dla kogo 2015 roku oznacza pogorszenie warunków pracy.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Więcej żołnierzy otrzyma nagrody
Natomiast na łatwiejszy dostęp do nagród będą mogli prawdopodobnie liczyć żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. Nowelizacja rozporządzenia w tej sprawie przewiduje, że taki żołnierz nie będzie musiał zaliczyć wszystkich ćwiczeń w okresie 12 miesięcy trwania kontraktu, aby otrzymać nagrodę roczną. Usprawiedliwiona nieobecność na części ćwiczeń pozwoli więc także na otrzymanie dwóch tysięcy złotych nagrody.
Obecnie żołnierzowi rezerwy posiadającemu nadany przydział kryzysowy dowódca może przyznać nagrodę dopiero po zakończeniu całego roku kalendarzowego, pod warunkiem, że odbędzie on ustalone w tym okresie ćwiczenia wojskowe oraz uzyskanie z nich pozytywnych ocen służbowych.
Więcej na ten temat dowiesz się tutaj>>
ShutterStock
2
Chory celnik z niższą pensją
Utrata przywilejów czeka natomiast celników. Od 1 kwietnia 2015 r. funkcjonariusz Służby Celnej czasowo niezdolny do służby będzie otrzymywać tylko 80 proc. uposażenia. Podstawę do ustalenia obniżonego o 20 proc. chorobowego będzie stanowiła m.in. kwota uposażenia zasadniczego zwiększona o dodatek za wieloletnią służbę.
Wypłata chorobowego nastąpi dopiero po przedstawieniu zwolnienia lekarskiego. Inaczej w przypadku, kiedy funkcjonariusz będzie musiał osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem do 8 lat - wystarczy wtedy złożyć oświadczenie i dostarczyć je przełożonemu w ciągu 7 dni.
Jednak część chorych celników ma szansę otrzymać pełne uposażenie - stanie się tak w sytuacji, gdy choroba będzie mieć związek ze służbą.
Chory celnik z obniżoną pensją>>
ShutterStock
3
Lekarze bez katarkowego
Zmiany od nowego roku czekają także lekarzy. Resort zdrowia likwiduje bowiem płatności dla lekarzy pierwszego kontaktu za martwe dusze i tzw. katarkowe.
Obecnie lekarze są finansowani w ten sposób, że otrzymują stawkę kapitacyjną za każdego zapisanego u nich pacjenta. Stawka bazowa wynosi 96 zł za rok, jednak rośnie w zależności od wieku pacjentów czy typu schorzenia.
Teraz zniknie lepsza wycena za osoby z cukrzycą i chorobami układu krążenia. Co więcej, zostanie zlikwidowane również tzw. katarkowe. Wystarczyło, że schorzenie to miało 25 proc. pacjentów, a lekarz otrzymywał za wszystkich pacjentów u niego zapisanych o 10 proc. wyższą wypłatę. Chorzy mogli się nawet u niego nie pojawiać.
Ponadto NFZ nie będzie już płacił lekarzom za pacjentów, którzy nie mają uprawnień do bezpłatnego korzystania z opieki zdrowotnej. Do martwych dusz zaliczane są osoby, które wyjechały pracować za granicę, a nie wyrejestrowały się z przychodni, i osoby, których pracodawca nie zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego.
W sumie państwo między innymi na nieubezpieczonych i osoby z cukrzycą czy ze schorzeniami układu oddechowego wydawało około miliarda złotych. Teraz ta suma zostanie przeznaczona dla lekarzy, którzy będą wykonywać więcej badań diagnostycznych. Ma być też zwiększona stawka bazowa. Zmiany mają stopniowo wchodzić od stycznia 2015 r. Szczegółów dowiesz się tutaj>>
ShutterStock
4
Becikowe dla lekarzy
Prezent lekarzom zrobiła natomiast ich własna organizacja. Branżowe becikowe, w wysokości tysiąca złotych, wypłaci medykom Okręgowa Izba Lekarska (OIL) w Warszawie.
Pomoc będzie przyznawana na każde urodzone dziecko lekarza bez względu na dochód rodziny, przy czym jeśli oboje rodzice są członkami izby, będzie ona przysługiwała tylko jednemu z nich.
Warszawski samorząd lekarski na wypłatę becikowego przeznaczy 2,5 proc. swoich przychodów ze składek członkowskich, czyli ok. 400 tys. zł rocznie.
Szczegółów o lekarskim becikowym dowiesz się tutaj>>
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję