statystyki

Celnicy z niższym chorobowym. Nie porozmawiają też przez komórkę w pracy

autor: Leszek Jaworski11.03.2015, 11:00
Internet telefon

Celnik nie będzie mógł korzystać na służbie z prywatnego telefonu komórkowego bez zgłoszenia jego użytkowania swojemu przełożonemu.źródło: ShutterStock

Tak jak u innych funkcjonariuszy wynagrodzenie chorobowe wyniesie 80 proc. To nie wszystko. Celnik nie skorzysta z telefonu prywatnego w pracy, a kierownika jednostki wolno będzie przenieść nawet na 6 miesięcy.

Od 1 kwietnia zaczną obowiązywać zmiany w ustawie o służbie celnej, dokonane nowelizacją z 15 stycznia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 211). Wprawdzie nie wywołują one tak dużych kontrowersji jak zbliżająca się reforma administracji podatkowej, to jednak liczba modyfikowanych przepisów pragmatyki powoduje, że konieczne jest ich omówienie. Dotyczą one głównie określenia zasad wynagradzania (obniżania uposażenia) celników w czasie przebywania przez nich na chorobowym. Takie uregulowania wprowadzone zostały już we wszystkich innych służbach mundurowych. Nowelizacja wdraża dodatkowe mechanizmy, które mają zapobiegać korupcji i nepotyzmowi. Określa także zasady przenoszenia kadry kierowniczej pomiędzy jednostkami celnymi. Nastąpi centralizacja zadań związanych z poborem ceł i podatków, uprawnień wierzyciela oraz rozliczeń finansowo-księgowych. Wdrożony zostanie także centralny system elektroniczny.

526 etatów do przesunięcia

Zgodnie z nową koncepcją tylko dyrektor jednej, wyznaczonej izby celnej będzie rozliczał należności celne i podatkowe, których pobór należy do tej formacji. Obecnie każda z 16 izb posiada własny rachunek bankowy. Oznaczać to będzie, że przedsiębiorca i podatnik, jeżeli zaistnieje potrzeba złożenia wyjaśnień czy dokumentów, będzie kontaktował się tylko z jednym organem. Umożliwi to skrócenie czasu obsługi firm przez eliminację powtarzających się czynności i dokonywanie wszelkich wpłat na konto jednej izby celnej. Wpłynie to też na redukcję kosztów operacji finansowych, związanych z prowadzeniem działalności.

Rozwiązanie to ma ograniczyć również powstawanie nieprawidłowości przy obsłudze eksporterów i importerów. To ze względu na jednolitość procedur w obszarze objętym rozliczaniem. Dzięki temu uwolnionych zostanie 526 etatów. To z kolei spowoduje możliwość dokonania ich przesunięć do innych jednostek, w tym 92 etatów do oddziałów celnych i 53 na przejścia graniczne.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane