Żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 innych formacji mundurowych - policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej - nabywają uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby.
TK uznał, że trzy artykuły ustawy o emeryturach służb mundurowych są niezgodne z konstytucją. Wskazał, że funkcjonariusze Służby Celnej mają węższe uprawnienia emerytalne niż funkcjonariusze Straży Granicznej mimo wielu cech wspólnych tych służb. Chodzi m.in. o pełną dyspozycyjność oraz wykonywanie zadań w nielimitowanym czasie pracy i trudnych warunkach.
Po wyroku wiceminister finansów Jacek Kapica poinformował, że w tej kadencji parlamentu resort nie zdąży dostosować zasad przyznawania emerytur celnikom do wyroku TK. "Wyrok nie jest jednak łatwy do wykonania. Nie spodziewam się zmian w tej kadencji" - powiedział PAP Kapica.
W marcu, już po orzeczeniu Trybunału, SLD skierowało do Sejmu projekt zmian w ustawie zakładający włączenie celników w system emerytalny służb mundurowych. W maju projekt skierowano do I czytania w komisjach.
"Ze względu na zasadnicze zastrzeżenia dotyczące zakresu proponowanych zmian (...) jak również brak pełnej oceny skutków regulacji, w ocenie rządu nie jest zasadne rozpatrywanie tego projektu" - podkreślono w projekcie stanowiska rządu autorstwa MSW, do którego dotarła PAP.
"W celu realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego niezbędne jest przedstawienie kompleksowych regulacji prawnych zmierzających do objęcia wskazanych w wyroku TK funkcjonariuszy Służby Celnej zaopatrzeniowym systemem emerytalnym" - dodano.
W piątek Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ma złożyć w Sejmie obywatelski projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy (zmierzający do włączenia celników do mundurowego systemu emerytalnego) oraz około 200 tysięcy podpisów popierających tę inicjatywę.