statystyki

Po wyroku TSUE: Kryterium wieku przy rekrutacji nie zawsze jest dyskryminujące

autor: Małgorzata Kalisz-Pawluk26.11.2016, 13:00
cv praca

W ocenie TSUE posiadanie wymaganych, szczególnych zdolności fizycznych jest tu cechą związaną z wiekiem, co uzasadnia odmienne traktowanie ze względu na wiek.źródło: ShutterStock

Unijny trybunał uznał, że przy zatrudnieniu do zadań operacyjnych w policji można preferować młodszych kandydatów. Polskie przepisy na razie takich limitów nie przewidują.

Wyrokiem z 15 listopada 2016 r. (C-258/15) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż wykluczenie kandydatów mających więcej niż 35 lat z konkursu, którego celem jest nabór funkcjonariuszy policji przydzielonych do wypełniania zadań operacyjnych i egzekucyjnych, jest zgodne z prawem Unii, w szczególności nie narusza dyrektywy Rady 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy.

W sprawie tej Gorka Salaberria Sorondo zaskarżył decyzję ustalającą szczegółowe warunki ogłoszenia o konkursie mającym na celu rekrutację funkcjonariuszy policji autonomicznej wspólnoty Kraju Basków. Sąd rozpatrujący skargę zwrócił się do Trybunału z pytaniem prejudycjalnym, czy ustalenie górnej granicy wieku, wynoszącej 35 lat, jako warunku udziału w takiej rekrutacji, jest zgodne z dyrektywą 2000/78/WE.

TSUE wskazał, że w myśl tej dyrektywy odmienne traktowanie ze względu na wiek nie powinno być uznane za dyskryminację w sytuacji, gdy cecha związana z wiekiem, np. fakt posiadania szczególnych zdolności fizycznych, stanowi istotny i determinujący wymóg zawodowy. Trybunał uznał, że w tym przypadku charakter zadań funkcjonariuszy operacyjnych wymaga posiadania szczególnej sprawności fizycznej, ponieważ niedostatki fizyczne w tym zawodzie mogą mieć poważne konsekwencje dla funkcjonariuszy i osób trzecich oraz dla utrzymania porządku publicznego. W ocenie TSUE posiadanie wymaganych, szczególnych zdolności fizycznych jest tu cechą związaną z wiekiem, co uzasadnia odmienne traktowanie ze względu na wiek.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • poprawność polityczna to RAK wolności słowa(2016-11-26 22:03) Zgłoś naruszenie 00

    Ale parytet płci już musi być. Nie ważne, że kobieta jest mniejsz, słabsza i ze zbirem sobie nie poradzi. Ważne żeby był poprawnie polityczny parytet.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane