Nic nie stoi na przeszkodzie, by przepisy krajowe przewidywały ograniczenie wiekowe przy naborze do policji. Warunkiem jest to, aby było ono uzasadnione szczególnym charakterem pracy. Tak wczoraj stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Wyrok zapadł na kanwie przypadku, który pojawił się w Kraju Basków. Tamtejsze przepisy przewidują, że kandydaci do policji na stanowiska związane z wypełnianiem zadań operacyjnych i egzekucyjnych nie mogą mieć ukończonych 35 lat. Jedno z tamtejszych stowarzyszeń uznało, że stanowi to dyskryminację ze względu na wiek, która jest niedopuszczalna w świetle unijnej dyrektywy w sprawie równego traktowania w pracy.
Skarżący powoływali się na wyrok TS UE z 2014 r., gdy sędziowie w sprawie Vital Perez uznali, że dyrektywa ta stoi na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu, które dla rekrutacji funkcjonariuszy policji ustalało górną granicę wieku na 30 lat.
Wczoraj trybunał uznał jednak, że obecnej sytuacji z tą sprzed 2 lat nie można porównywać. Teraz chodziło bowiem o przepisy odnoszące się nie ogólnie do policji jako całej formacji, lecz jedynie do określonych funkcjonariuszy.
– Odmienne traktowanie ze względu na wiek nie powinno być uznane za dyskryminację w przypadku, gdy cecha związana z wiekiem, taka jak posiadanie szczególnych zdolności fizycznych, stanowi istotny i determinujący wymóg zawodowy – wyjaśnili w orzeczeniu sędziowie trybunału. Zaznaczyli, że zadania związane z zatrzymywaniem sprawców przestępstw oraz ochroną osób i mienia bez wątpienia wymagają szczególnych zdolności fizycznych. W efekcie państwa członkowskie mogą stosować kryteria zmierzające do przyjmowania możliwie najsprawniejszych osób. Ogólna reguła jest zaś taka, że bardziej wydolna jest osoba młoda niż starsza.
Ponadto trybunał zauważył, że w przypadku formacji, której dotyczyło pytanie prejudycjalne, nastąpiło w ostatnim czasie wyraźne jej starzenie się. Dlatego dopuszczalne jest uzupełnienie ekipy młodszymi pracownikami.
Orzeczenie TS UE otwiera drogę do wprowadzenia podobnych kryteriów wiekowych w Polsce. Gdyby nasz prawodawca się na to zdecydował, będzie musiał wziąć pod uwagę, że próg wiekowy może dotyczyć tylko niektórych rodzajów pracy w policji, a nie być generalną zasadą.
ORZECZNICTWO
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 listopada 2016 roku, sygn. C–258/15.