statystyki

Kiedy pracodawca musi dać wolne uczącemu się pracownikowi

autor: Grzegorz Mitura12.10.2016, 17:00; Aktualizacja: 12.10.2016, 17:36
Czy pracodawca musi dać urlop aplikantowi?

Czy pracodawca musi dać urlop aplikantowi?źródło: ShutterStock

Jeśli szef nie wyrazi zgody na naukę podwładnego, ten nie ma co liczyć na płatny urlop szkoleniowy. Chyba że będzie mu on przysługiwał na podstawie innych przepisów niż kodeks pracy.

Czy można iść na urlop w dowolnym terminie

W maju obroniłem pracę magisterską. Nie skorzystałem wtedy z przysługującego mi urlopu szkoleniowego. Teraz wnioskowałem o taki urlop, a gdy szef odmówił, wystąpiłem o ekwiwalent. Czy ma obowiązek mi go wypłacić?

NIE

Pracownicy mają prawo do urlopu szkoleniowego, jeżeli proces podnoszenia kwalifikacji zawodowych kończy się egzaminem lub koniecznością napisania pracy dyplomowej. Urlop w wymiarze sześciu dni przysługuje zatem przystępującym do egzaminów: eksternistycznych, maturalnych i potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Do dłuższego 21-dniowego urlopu mają prawo podwładni na ostatnim roku studiów. Jest on przeznaczony na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Urlop szkoleniowy to drugie obowiązkowe świadczenie, jakie przysługuje uczącemu się pracownikowi z mocy prawa. Oczywiście, jeśli zdobywa on lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Jednak z faktu, że jest on świadczeniem obligatoryjnym, nie można wyciągać wniosku, że pracodawca musi go udzielić nawet wbrew woli pracownika. Jest to uprawnienie, które przysługuje na jego wniosek. To podwładny powinien zgłosić potrzebę wykorzystania urlopu. Jeśli tego nie robi, ryzykuje, że może mu przepaść. Nie może być on bowiem wykorzystywany w zupełnie dowolnym, wskazanym przez pracownika terminie. Musi być czasowo powiązany ze zdarzeniem, z którego wystąpieniem przepisy kodeksu pracy wiążą prawo do tego urlopu. Jeśli zatem pracownik wystąpi o niego po kilku miesiącach po obronie pracy magisterskiej, pracodawca ma prawo odmówić mu jego udzielenia. Trzeba też pamiętać, że niewykorzystany urlop szkoleniowy nie przechodzi na rok następny, nie można go również zamienić na ekwiwalent pieniężny.

Podstawa prawna

Art. 1032 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Czy każde szkolenie podnosi kwalifikacje


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane